Üç yıl süren araştırma Washington'daki kedi sayısını ortaya koydu

Çalışmada bilim insanları, hayvan hakları savunucuları ve çevreciler yer alıyor

Washington DC'nin farklı noktalarına kurulan kameralar birçok hayvanın fotoğrafını çekti (AFP/DC Cat Count/Humane Rescue Alliance)

ABD'nin başkenti Washington DC'deki kediler sayılarak bir ilke imza atıldı. DC Cat Count (DC Kedi Sayımı) projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyet ABD'de bu açıdan türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor. 

Üç yıllık bir çabanın ürünü olan DC Cat Count, hayvan hakları savunucuları, çevreciler ve bilim insanlarının çabasıyla gerçekleştirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AFP'nin bildirdiğine göre çalışmanın arkasındaki ekip projenin kedi popülasyonuna yönelik doğru bir tahmin yaptığını belirtiyor. 

DC Cat Count projesinde yer alan biyolog Tyler Flockhart, ABD başkentinde yaklaşık 200 bin kedi olduğunun ve bunların yaklaşık yarısının kapalı alanlarda yaşadığının saptandığını ifade etti. 

Flockhart kedilerin geri kalan yarısının açık alanlara sınırlı veya sınırsız erişimi olan sahipli kedileri, sokak kedilerini ve kabaca 3 veya 4 bin civarında yabani kediyi içerdiğini belirtti. 

 

 

DCist'in bildirdiğine göre araştırma kapsamında elde edilen veriler yaş grupları dağılımına göre en çok 40 yaş üstü kişilerin kedi sahibi olduğunu gösteriyor. 

Öte yandan Flockhart vahşi kedilere ve kentsel ortamlara dair şu ifadeleri kullandı:

Dünyanın herhangi bir yerinde bu yoğunlukta başka bir vahşi memeli, başka bir vahşi etobur bulabileceğinizi sanmıyorum. Bence bu kadar küçük bir yerde bu kadar çok kediye sahip olabilmemiz gerçekten ilginç.

Proje, açık alanlarda yaşayan kedilerin yaban hayatına ve peyzaja etkisi konusunda anlaşmazlık yaşayan grupları bir araya getirdi. 

 

 

Çevreciler açık alanda yaşayan kedilerin kuş popülasyonlarını azaltabileceğinden endişe ederken hayvan hakları savunucuları dışarıda hayatta kalmaya çalışan kedilerin sağlığını ve güvenliğini sağlamaya çalışıyor. 

DC Cat Count projesinde yer alan ve hayvanları korumaya yönelik çalışmalar yapan Humane Rescue Alliance'ın yöneticilerinden Stephanie Shain şu ifadeleri kullandı:

DC Cat Count'u gerçekten çığır açıcı kılan şey bu organizasyonları bir araya getirmesi.

Shain kimin haklı olduğuna yönelik tartışmalara girmek yerine ortak bir amaca hizmet etmesi açısından projenin yapıcı olduğunu belirtiyor. 

Araştırmacılar, iki bin 600'den fazla ev sahibiyle görüştü, hayvan barınaklarının kayıtlarını inceledi, kedileri tespit edebilmek için belirli rotalarda yürüyüşler yaptı ve bin 500'den fazla noktaya vahşi yaşam kameraları kurdu. 

 

 

Flockhart çalışmaya dair şu ifadeleri ekliyor:

Bu muhtemelen dünyadaki herhangi bir şehirdeki kedilerin en kapsamlı analizi.

Flockhart ve diğer araştırmacılar 2018'den bu yana toplanan verileri analiz etmeye devam ediyor ve araştırma sayesinde birkaç bilimsel makale yayımlandı. 

DC Cat Count ekibi kendi kedi sayımlarını yapmak isteyen kuruluşlar için kullandıkları araçları çevrimiçi olarak paylaştı. 

Çalışma kapsamında kurulan kameralar kedilerin yanı sıra sincap, rakun, tilki, geyik ve vaşak gibi pek çok hayvanın da görüntüsünü yakaladı. 

 

Independent Türkçe, AFP, DCist

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU