Bilim insanları uyardı: Kuş gribi virüsleri mutasyonu uğradı, ölümcül olabilen 8 tür dünyada dolaşıyor

Hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların gittikçe daha ölümcül olduğunu söyleyen bilim insanları, en az 8 kuş gribi türünün dünyada dolaştığını ve yeni salgının Kovid-19'dan daha tehlikeli olabileceğini söyledi

Fotoğraf: Reuters

Bilim insanları, Kovid-19, Ebola, HIV, Nipah virüsü ve Zika gibi ölümcül hastalıkların yanı sıra kuş gribi virüslerinin de mutasyona uğradığını ve dünyada şu anda hepsi insanlar için ölümcül olabilen 8 kanatlı hayvan virüsü olduğunu belirtti.

NTV'nin haberine göre, özellikle H5N6 adlı virüsün bulaştığı insanların yarısını öldürdüğünü ve son haftalarda vakalarda artış olduğu konusunda uyaran bilim insanları, yeni pandeminin Kovid-19'dan çok daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Geçen yılın aralık ayında, Rusya'nın güneyindeki Astrahan kenti yakınlarındaki devasa bir çiftlikte 101 bin tavuk aynı gün içinde ölmeye başlaması ve  sonrası, H5N8 olarak bilinen nispeten yeni bir ölümcül kuş gribi türünün dolaşımda olduğu tespit edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çiftlikteki 150 işçiye yapılan testte, beş kadın ve iki erkeğin hafif de olsa hastalığa yakalandığı tespit edildi. H5N8'in kuşlardan insanlara atladığı ilk kez bu şekilde ortaya çıktı.

"H5N8'in insandan insana bulaşma olasılığı yakında gelişebilir"

Ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uyarıda bulundu. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, yaptığı açıklamada, 'bir dereceye kadar H5N8'in insandan insana bulaşma olasılığının yakında gelişeceği ve hemen bir aşı geliştirilmeye başlanması gerektiği' konusunda uyardı.

Öte yandan küresel ilgi, ister doğada ister laboratuvarda olsun, Kovid-19'un kökenlerine odaklanmış durumda, ancak tümü insanları enfekte edebilen ve öldürebilen ve şu anda potansiyel olarak Kovid-19'dan daha şiddetli olan sekiz veya daha fazla kuş gribi türü bulunuyor.

Vakaların çoğu çalışan çiftliklerde çalışan insanlarla bağlantılı

2021'de insanda H5N8 enfeksiyonu olduğuna dair başka bir vaka bildirilmedi, ancak endişeler geçen hafta Çin'de H5N6 olarak bilinen başka bir kuş gribi türü hakkında alarm verildi. H5N6 ilk kez 2014'te tanımlandığından beri 48 kişiye bulaştı. Vakaların çoğu çalışan çiftliklerde çalışan insanlarla bağlantılı.

Ancak son haftalarda bir artış oldu ve enfekte olan tüm insanların yarısından fazlası öldü, bu da H5N6'nın hız kazandığını, mutasyona uğradığını ve son derece tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte DSÖ ve Çinli virologlar, hükümetleri uyanıklıklarını artırmaya çağıracak kadar endişeli bir durumda bulunuyor.

"İnsandan insana yayılma olasılığı düşük"

Bir DSÖ Pasifik Bölgesi Sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İnsandan insana yayılma olasılığı düşük. Ancak Çin'de etkilenen bölgelerde ve yakın bölgelerde daha geniş coğrafi gözetim ve insanlara yayılmadaki son artışı anlamak acilen gerekiyor" diye konuştu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise 'kuş gribi virüslerinin geniş ve çeşitli bir gen havuzuna sahip olduğu ve bir patojenin, aşırı derecede öldürücü bir hastalık etkenine dönüşebileceğini belirtti.

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU