Türk pırlanta piyasasında 'sertifika' vurgunu iddiası: Mücevher firmaları ürünlerini değerlerinin çok üzerinde fiyatlarla müşterilere sattı

Dünyanın en büyük iki pırlanta değerlendirme ve derecelendirme kuruluşundan biri olan HRD Antwerp’in, İstanbul ofisinin kalitesi düşük taşlara iyi dereceli taş olduğuna dair sertifika verdiği iddia edildi. Şirketin İstanbul ofisi kapatıldı

Fotoğraf: AA

Merkezi Belçika’da bulunan, dünyanın en büyük iki pırlanta değerlendirme ve derecelendirme kuruluşundan biri olan HRD Antwerp’in, İstanbul ofisi ve büyük mücevher mağazalarının kurdukları bir tezgâhla milyarlarca dolarlık vurgun yaptığı öne sürüldü. İddiaya göre Türkiye’de kalitesi düşük taşlara iyi dereceli taş olduğuna dair HRD Antwerp sertifikası verildi ve yurttaşlar, bu taşlara değerinin çok üzerinde ödemeler yaptı. 

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre; durumu fark eden bazı yurttaşların şikâyeti üzerine denetleme için HRD Antwerp’ın Belçika’daki merkezinden gelen yetkililer, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı. Ancak milyarlarca dolarlık vurguna ilişkin herhangi bir adım atılmadı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Milyarlarca dolarlık vurgun

"HRD Antwerp", yıllar önce İstanbul’da ofis açıp mücevher ve kuyum sektörüne hizmet vermeye başladı. Bu kuruluşun değerli taşlara verdiği değerlendirme ve derecelendirme sertifikası ile sektördeki mücevher fiyatları belirleniyordu. İddiaya göre son yıllarda bu firmanın İstanbul şubesi, kendilerine istedikleri tutarda ödeme yapan birçok mücevher ve kuyum markasına sertifikalar verdi. Kalitesi düşük olan değerli taşlar kaliteliymiş gibi değerlendirip, iyi dereceli sertifikalar verildi. Böylelikle birçok mücevher firması, ürünlerini değerlerinin çok üzerinde fiyatlarla müşterilere sattı. Yapılan bu usulsüzlüklerle milyarlarca dolarlık vurgun yapıldığı öne sürüldü.

İstanbul ofisinin lisansı iptal edildi

Aldıkları değerli taşların kalitesinin düşük olduğunu fark eden yurttaşlar ise alışveriş yaptıkları sektörün önde gelen mağazalarına giderek şikâyetçi oldu. Ancak bu mağazalar sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, sorumlunun sertifikayı veren HRD Antwerp olduğunu belirtti. Bunun üzerine HRD Antwerp firmasının Belçika’daki merkezine konuya ilişkin Türkiye’den çok sayıda şikâyet gitti. Belçika’dan Türkiye’ye gelen yetkililer, İstanbul ofisinin lisansını 11 Ekim 2021’de iptal edip müşterilerine artık İstanbul’dan hizmet vermeyeceklerini, hizmet almak isteyenlerin Belçika ofisiyle irtibat kurmaları gerektiğini dile getirdi. Milyarlarca dolarlık vurguna ilişkin ise herhangi bir adım atmadılar. Bu arada İstanbul’da yaşanan usulsüzlük iddialarının benzerinin HRD Dubai ofisinde de yaşandığı, denetimden geçen Dubai ofisinin de İstanbul ile aynı tarihte kapatıldığı öğrenildi. 

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU