Müebbet hapse çarptırılan ABD'li milyoner Robert Durst, Kovid'e yakalanıp solunum cihazına bağlandı

Avukatı, "Perşembe günü berbat görünüyordu, onu daha önce bu kadar kötü görmemiştim. Nefes almakta güçlük çekiyordu" demişti

78 yaşındaki Robert Durst, ünlü ABD'li emlak yatırımcısı Seymour Bernard Durst'ün oğlu (AP)

Avukatı, Robert Durst'ün Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve solunum cihazına bağlandığını açıkladı.

78 yaşındaki emlak varisi, arkadaşı Susan Berman'ı Beverly Hills'teki evinde kasten öldürdüğü gerekçesiyle perşembe günü şartlı tahliyesiz müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Geçen ay Durst, 55 yaşındaki Berman'ı Aralık 2000'de başının arkasından vurmaktan suçlu bulunmuştu.

Jüri, Dürst'ün pusu kurmak ve tanığı öldürmekten de suçlu olduğu kararına varmıştı. Bu ağırlaştırıcı sebepler, Kaliforniya'da erken salıverilme olasılığı olmaksızın zorunlu müebbet hapis cezasını gerektiriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Avukatı Dick DeGuerin, NBC News'a verdiği demeçte, "Tek bildiğimiz Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, hastaneye götürüldüğü ve solunum cihazına bağlandığı" dedi.

Perşembe günü berbat görünüyordu, onu daha önce bu kadar kötü görmemiştim. Nefes almakta ve konuşmakta güçlük çekiyordu.

LA Times, Durst'ün duruşma boyunca Los Angeles County Şerif Teşkilatı gözetiminde, USC Tıp Merkezi'nin bir bölümünde tutulduğunu bildirdi. Durst'ün hâlâ o tesiste tutulup tutulmadığı veya nerede ya da ne zaman koronavirüse yakalandığı belli değil.

Düzinelerce kişinin mahkeme salonunu doldurduğu duruşmada hazır bulunan diğer kişilerin virüse maruz kalmasına dair endişeler de doğdu.

Bir ay önce, jürinin onu suçlu bulduğu gün Durst, Kovid-19 testi pozitif çıkan biriyle temas kurduğu için duruşmaya katılamamıştı.

Durst, duruşmanın büyük kısmını tekerlekli sandalyede geçirmiş fakat Berman'ın 20 yıldan daha uzun bir zaman önce gerçekleşen ölümüyle ilgili çapraz sorguya çekildiğinde gergin tartışmalara yine de dahil olabilmişti.

Savcılar duruşmada Durst'ün arkadaşını, eşi Kathleen McCormack Durst'ün 1982'de ortadan kaybolmasıyla ilgili çok fazla şey bildiği için öldürdüğünü belirtmişti.
 


Kathleen McCormack Durst, 1982'de New York'ta ortadan kaybolduktan sonra cansız bedeni asla bulunamamış, ölümüyle bağlantılı olarak eşi hakkında da hiç dava açılmamıştı.

Mahkemede, Berman'ın 1982'de Durst için nerede olduğu ve ne yaptığına dair sahte beyanlarda bulunduğu ve Durst'ün de kadının bunu yetkililere açıklamasından korktuğu söylenmişti.

Mahkemeye başkanlık ederek perşembe günü Durst'ü Los Angeles County'de mahkum eden Yüksek Mahkeme Yargıcı Mark Windham, cinayeti "korkunç ve rahatsız edici" olarak nitelendirmişti.

Durst, duruşmaya hapishane üniformasıyla katılmış, 15 gün boyunca kendini savunmak için ifade vermişti. Savcılarsa jüriye Durst'ün yalan söylediğini veya hikayesini defalarca kez değiştirdiğini belirtmişti.

Duruşma, Dürst'ün birden fazla cinayet işlediğini itiraf ediyormuş gibi göründüğü HBO belgesel dizisi The Jinx'te yer almasından 6 yıl sonra yapılmıştı.

Dizinin çekimleri sırasında Durst, kendi kendine mırıldanırken mikrofon açık kalmış, "Ne halt yedim ben? Elbette, hepsini öldürdüm" derken yakalanmıştı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU