Ankara'da "sahte cumhurbaşkanı" krizi: MHP tepki gösterince kayıtlar silindi

Ankara'nın başkent oluşunun 98'inci yılı nedeniyle Gölbaşı Belediyesi tarafından düzenlenen kutlama programında "sahte cumhurbaşkanı" skandalı yaşandı

Kendisini Doğu Türkistan’ın cumhurbaşkanı olarak tanıtan ve sahneye davet edilen Abduvali Buğrahan Osman, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’le poz verdi ve konuşma yaptı / Fotoğraf: T24

Kendisini Doğu Türkistan'ın cumhurbaşkanı olarak tanıtan ve sahneye davet edilen Abduvali Buğrahan Osman, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek'le poz verdi ve konuşma yaptı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından belediye, Haluk Levent'in de konser verdiği programın kaydını internet sitesi ve YouTube'dan kaldırdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

T24'den Eray Görgülü'nün haberine göre, Ankara'da Gölbaşı Belediyesi, Ankara'nın başkent oluşunun 98'inci yıldönümü dolayısıyla 14 Ekim akşamı kutlama programı düzenledi. Haluk Levent'in de konser verdiği programda sahte cumhurbaşkanı skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek'in sahnede olduğu sırada, programın sunucusu "Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek'le birlikte Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Abduvali Buğrahan Osman" anonsu yaptı. Doğu Türkistan bayrağını tutarak Başkan Şimşek'le birlikte poz veren Osman bir de konuşma yaptı.

Kayıtlar silindi

Programın ardından Osman'ın Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olmadığı anlaşılınca belediyenin basın bülteninde Osman'la ilgili bir bilgiye yer verilmedi. MHP Genel Merkezi'nin de yaşanan skandala tepki gösterdiği ve bunun üzerine de program kaydının belediyenin internet sitesi ve YouTube'dan kaldırıldığı öğrenildi.

"Kendini cumhurbaşkanı diye tanıttı"

Belediye yetkilileri ise T24'ün soruları üzerine, "Osman, kendisini sunucuya Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olarak tanıtmış. Resmi olarak böyle bir davet söz konusu değil" açıklamasını yaptı. Öte yandan T24'ün görüştüğü Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlı kanaat önderleri de yaşanan skandaldan duydukları rahatsızlığı iletti.

"Restoranda seçim" iddiası

Kanaat önderleri, "Kendisi İstanbul Küçükçekmece'de bir restoranda 30-40 kişiyi toplayarak sözde bir seçim yaptı ve kendisini cumhurbaşkanı ilan etti. Çevresindekilere Türkiye vatandaşlığı sözü veriyor. Doğu Türkistan şu anda Çin'in işgali altında. Nasıl oluyor da bağımsız olmayan bir ülkenin cumhurbaşkanı oluyor? Kendisiyle defalarca görüştük. Ancak, bu şekilde kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtmaya devam ediyor. Türk yetkililerin bu kişiye itibar etmemesini istiyoruz" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı: Böyle bir kayıt yok

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, 16 Ağustos 2021 tarihinde Osman'la ilgili yapılan bir başvuruya "Kayıtlarımızda yapılan incelemede ilgide kayıtlı başvurunuzda bahsi geçen ‘Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Temsilciliği' adlı kuruluş kaydının olmadığı ve 5253 sayılı Dernekler Kanunu kapsamında da izinli kuruluşlardan olmadığı anlaşılmıştır" yanıtını vermişti.

Başkaları ile de "cumhurbaşkanı" diyerek görüşmüş

Öte yandan kendisini Doğu Türkistan Seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak ilan eden Abduvali Buğrahan Osman'ın bu sıfatla çeşitli siyasi partilerle ve mülki amirlerle de yaptığı görüşmeleri sosyal medya hesabından paylaştığı görüldü.

Osman'ın, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, DEVA Partisi Antalya l Başkanlığı ve Mamak Kaymakamı'nı bu sıfatla ziyaret ettiği görülüyor.

Mamak Kaymakamlığı, ziyareti resmi Twitter hesabından paylaştı.

 

t24, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU