Rusya'nın nüfusu salgın nedeniyle rekor düzeyde düştü: Son bir yılda yaklaşık bir milyon azaldı

Nüfus bilimci Rakşay, ülkenin doğal nüfusunun Ekim 2020 ile Eylül 2021 arasında 997 bin kişi azaldığını, bunun barış döneminde görülen en fazla azalma olduğunu söyledi

Fotoğraf: AP

Rusya'nın nüfusunda, son bir yılda barış zamanlarında görülen en fazla azalma yaşandı.

Rus nüfus bilimci Aleksey Rakşay'ın resmi istatistiklerine dayanarak yaptığı analize göre ülkenin doğal nüfusu Ekim 2020 ile Eylül 2021 arasında 997 bin kişi azaldı.

Rakşay'ın resmi doğum rakamları ile ölüm rakamları arasındaki farkla elde ettiği bu sayıda göçün etkisi bulunmuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

En büyük etki salgın

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında bulunan Rusya'da 2020 yılı başından beri ortala ölüm sayısında en az 660 binlik bir artış meydana geldiği rapor edilmişti.
Diğer bir çok faktörün sabit kaldığını vurgulayan Rakşay, nüfustaki azalmada en büyük etkinin açık bir çekilde koronavirüs olduğunu belirtti.

Koronavirüs verilerini eleştirerek çalıştığı resmi istatistik kuruluşundan geçen yıl istifa eden Rakşay, doğum rakamlarında bir azalma olmadığını nüfusun gerilemesinin nedeninin ölüm oranındaki artış olduğunu vurguladı.

Rakşay geçen yıl nüfusta yaşanan azalmanın Temmuz 1999 ile Haziran 2000 arasındaki 983 binlik düşüşten biraz daha fazla olduğunu vurgulayarak o zamanki asıl etkenin 10 yıl süren ekonomik istikrarsızlık sonucu azalan doğum oranı ve ortalama yaşam süresi olduğunu belirtti.

Aşıya karşı şüpheci yaklaşımın oldukça yüksek düzeylerde olduğu Rusya'da koronavirüs kaynaklı ölümler hala yüksek seyrediyor. Çarşamba günü ölüm sayısında yeni bir rekor kırıldı.

Nüfus azalma sorunu Kremlin gündeminde

145 milyon nüfuslu ülkenin nüfusu uzun süredir azalma trendinde ve Kremlin'in en önemli gündemlerinden birisi bu gerilemenin önüne geçmek.

Bu nedenle Putin yönetimi ailelerin çocuk yapmasını teşvik için iki çocuktan fazlasına sahip ailelere büyük destekler hayata geçirdi.

Buna rağmen 2019 yılında yayınlanan resmi bir rapora göre ülke nüfusunun 2035 yılına kadar 12 milyon azalması bekleniyor.

 

Independent Türkçe, Euronews Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU