Kudüs'te 2 bin 700 yıllık lüks tuvalet bulundu

Arkeolojik bulguyla ilgili arkeolog Yaakov Billig, "Sadece zenginler mali olarak tuvaletleri karşılayabiliyordu" dedi

Kudüs'te bulunan tuvaletin 2 bin 700 yıl önce o dönemin ileri gelenleri tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor (Yoli Schwartz/IAA)

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) salı yaptığı açıklamada Kudüs’ün Armon Hanatziv semtindeki lüks bir sarayda 2 bin 700 yıllık özel bir tuvaletin ortaya çıkarıldığını duyurdu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Jerusalem Post’un haberine göre IAA adına kazıyı gerçekleştiren ekibe liderlik eden arkeolog Yaakov Billig şu ifadeleri kullandı:

Tarih öncesi dönemde özel tuvalet kabinleri çok nadirdi ve bugüne kadar çoğu Davud Şehri'nde (Kudüs’te bir arkeolojik bölge) olmak üzere yalnızca birkaçı bulundu. Esasen sadece zenginler mali olarak tuvaletleri karşılayabiliyordu.

Şalom’un aktardığına göreyse kazı alanında çalışan arkeologlar tuvaletle birlikte çanak çömlek parçaları, hayvan kemikleri ve bir zamanlar pencereler için parmaklık işlevi gören küçük parçaları da açığa çıkardı. 

Öte yandan Sputnik Türkiye'nin bildirdiğine göre bir kraliyet sarayına ait olabileceği düşünülen yaklaşık 1,5 x 2 metrelik alandaki tuvalet kabini herhangi bir monarşi sembolü taşımasa da kabinde 30 ila 40 adet kase bulundu. Billig kaselerin "kötü kokuları bastırmak için oda parfümü, aromatik yağ veya tütsü bulundurmak amacıyla" kullanılmış olabileceğini dile getirdi. 

Arkeologlar, süslü taş başlıklar ve küçük sütunlar da dahil olmak üzere tuvaletin bulunduğu binanın yüksek statüsü hakkında fikir veren birçok kalıntıya rastladı. 

Keşfin ayrıntıları çarşamba ve perşembe Kudüs'te çevrimiçi gerçekleştirilecek "Kudüs ve Çevresi Arkeolojisinde Yenilikler" konferansında gösterilecek.

 

Independent Türkçe, Jerusalem Post, Şalom, Sputnik Türkiye

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU