Hindistan'da Kovid-19'dan ölenlerin ailelerine 674'er dolar ödenecek

Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümetin Kovid-19 salgını nedeniyle meydana gelen her ölüm vakası için 674 dolar (50 bin rupi) tazminat ödeme kararını onayladı

Hindistan'da resmi rakamlara göre şimdiye kadar koronavirüs nedeniyle 447 binden fazla can kaybı yaşandı / Fotoğraf: AA

Hindistan hükümetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine 674'er dolar tazminat ödeyeceği bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BBC'nin haberine göre, Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümetin Kovid-19 salgını nedeniyle meydana gelen her ölüm vakası için 674 dolar (50 bin rupi) tazminat ödeme kararını onayladı.

Yüksek Mahkemenin kararı, bir grup avukatın Hindistan afet yasasını referans göstererek Kovid-19 ölümleri için tazminat talep etmesi üzerine geldi.

Yüksek Mahkeme Hakimi Mukesh Shah, yaptığı açıklamada, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin en yakın akrabasına bir ay içerisinde tazminat ödeneceğini aktardı.

Hindistan'da resmi rakamlara göre, şimdiye kadar virüs nedeniyle 447 binden fazla can kaybı yaşandığı bildirilirken, uzmanlar, resmi rakamların 10 katından daha fazla insanın salgın nedeniyle yaşamını yitirmiş olabileceğine inanıyor.

Daha önce de Birleşik Krallık hükümeti, Kovid-19'dan ölen sağlık ve sosyal yardım çalışanlarının ailelerine 60’ar bin sterlin tazminat ödeneceğini açıklamıştı. 

Suudi Arabistan yönetimi ise,  sivil veya askeri, Suudi veya olmayan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden, kamuda veya özel sektörde görevli sağlık çalışanlarının ailelerine 500 bin riyal (133 bin dolar) tazminatı ödeme kararı almıştı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU