İntihara kalkışan eski Boliyva Devlet Başkanı Anez'in tutukluluk süresi uzatıldı

54 yaşındaki Jeanine Anez terörizm ve soykırımla suçlanıyor

Jeanine Anez, Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl aday gösterildi

Bolivya'da hapisteki eski geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez'in tutukluluk süresi 5 ay daha uzatıldı.

Anez'in kızı Carolina Ribera Anez dün Facebook'ta yaptığı paylaşımda kararı duyururken Yargıç Armando Zeballos'un, önleyici tutuklama süresini "kanıt olmadan" ve "yasal kriterleri karşılamadan" uzattığını öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülkede 2019'daki seçimleri kazanan Evo Morales, hile iddialarıyla sokaklara çıkan muhaliflerin protestolarının, polisin isyanının ve ordunun çağrısının ardından 10 Kasım'da istifa etmiş ve ertesi gün ülkesinden ayrılarak, önce Meksika'ya ardından da Arjantin'e gitmişti.

O dönem Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisi'nin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı olan muhalif Anez'in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren protestolar düzenlemiş ve bu protestolarda 30'dan fazla kişi ölmüştü.

Güney Amerika ülkesinde genel seçimler 18 Ekim 2020'de düzenlenmiş, Morales'in adayı Luis Arce Catacora seçimi yüzde 55 oy olarak ilk turda kazanmıştı.

Morales, Catacora'nın genel seçimi kazanmasının ardından, ayrılışının birinci yılında ülkesine dönmüştü.

Morales'e yönelik "darbe" soruşturmasında "terörizm" ve "isyana teşvik"le suçlanan Anez ise Mart 2021'de tutuklanmıştı. Bolivya Başsavcılığı, iki ay önceyse soruşturma kapsamında Anez'e yöneltilen “soykırım” suçlamasının da kabul edildiğini duyurmuştu.

Anez soykırım suçlamasının ardından hapishanede intihar teşebbüsünde bulunmuştu. Avukat Jorge Valda, "Bugün eski Devlet Başkanı Jeanine Anez hayatına son vermeye çalıştı. Tanrı'ya şükür başarısız oldu" diye konuşmuştu.

 

Independent Türkçe, Sputnik International, AA, Sputnik Türkçe

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU