Kilise paralarıyla gey seks partileri düzenleyen rahip yakayı ele verdi

Paralarla uyuşturucu satın aldığı da bildirilen Francesco Spagnesi, "Uyuşturucular utandığım şeyler yapmama neden oldu” dedi

Francesco Spagnesi, 26 yaşında tıp fakültesini bırakarak rahip olmaya karar vermişti (Twitter/Corriere della Sera)

İtalya'da Katolik Kilisesi'ne mensup bir rahip, kilisenin parasını ve bağışları çalarak uyuşturucu satın aldığı ve seks partileri düzenlediği gerekçesiyle 14 Eylül'de ev hapsine alındı.

Polis, ağustosta Prato bölgesinde görev yapan Francesco Spagnesi'nin arkadaşı olan Alessio Regina'nın "sıvı ecstacy" olarak da bilinen GHB adlı uyuşturucudan bulundurduğuna dair bir ihbar alması üzerine harekete geçti.

Ekipler, Regina'nın "flört tecavüzü" vakalarında da adı geçen GHB adlı maddeyi internet üzerinden Hollanda'daki bir adresten satın aldığını tespit etti.

Bu uyuşturucuların 40 yaşındaki rahip Spagnesi'nin düzenlediği ev partilerinde kullanıldığı anlaşıldı. Bunun üzerine hem Spagnesi hem de Regina ev hapsine alındı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Devam eden soruşturmada polis, Spagnesi'nin son iki yıldır düzenlediği uyuşturucu ve gey seks partilerine katıldığı iddia edilen 200'e yakın kişiyi sorguladı. Şu ana dek bunlardan 15'i partilere katıldığını itiraf etti.

Polis, rahibin uyuşturucuları tedarik edip partileri düzenlemek için kilisenin fonlarından ve yapılan bağışlarından yaklaşık 100 bin euro (yaklaşık 1 milyon TL) çaldığını düşünüyor.

Corriere della Sera gazetesinde çarşamba günü yayımlanan haberde Spagnesi'nin uyuşturucu bağımlısı olduğunu da kabul ettiği belirtildi. Habere göre rahip, "Uyuşturucular diğer rahiplere ihanet etmeme, yalan söylememe ve utandığım şeyler yapmama neden oldu" dedi.

Öte yandan Spagnesi'nin avukatı Costanza Malerba, rahibin parti düzenleyen diğer kişilere uyuşturucu sağladığını da itiraf ettiğini söyledi.Independent Türkçe, New York Post, Patheos

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU