Kasapoğlu "yurt tartışmaları" ile ilgili konuştu: Türkiye, dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi en yüksek yurtlarına sahip

Öğrenci yurtlarının kapasitesi ve yüksek fiyatı tartışmalarına değinen Kasapoğlu, bu konudaki iddiaların kötü niyetle ortaya atıldığını savundu. Kasapoğlu, "Her bir gencimiz devletimizin, hükümetimizin güvencesi altındadır" dedi

Fotoğraf: AA

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara'da, öğrenci yurdu kapasitesinin yetersizliği ve yüksek fiyat artışı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yurt kapasitelerinin 182 binden 720 bine yükseldiğini belirten Kasapoğlu, "2017-2018 döneminde başvuran öğrencilerimizin yüzde 90'ı yurtlarımıza yerleşti. 2018-2019'da yüzde 89, 2019-2020'de yüzde 88, 2020-2021'de pandemi nedeniyle öğrenci almadık. 2021-2022’de yeni bir süreç başlattık. O süreç akabinde de yerleştirmelerimiz başladı" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Türkiye Cumhuriyeti devleti dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi en yüksek yurtlarına sahip" diyen Kasapoğlu, "Verileri bilmeden farklı şekilde ortaya koyanlar, bildiği halde kötü niyetle istismar edenler, 8 milyon öğrenci üzerinden bu yurt konusunu belli bir amaçla, algıyla milletimizi kandırmaya çalışıyorlar. Çok iyi bilsinler ki her bir öğrencimiz, her bir gencimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir devlet olma bilinciyle, devletimizin, hükümetimizin güvencesi altındadır" ifadelerini kullandı.

"Hak kazandığı halde kayıt yaptırmayan öğrenciler var"

Her öğrencinin yurt başvurusu yaptığını fakat başvuran öğrencilerin bir kısmının hak kazandığı halde kaydını yaptırmadığını belirten Kasapoğlu şöyle devam etti:

Bu sayı bu yıl 35 binde oldu. Yine kaydını yaptırdığı halde vazgeçip başka imkanlara giden, 1 ay sonra arkadaşlarıyla buluşup başka bir alternatif ortaya koyan… Gençlik dinamik bir kitle. O yüzden gençlerin bu alandaki tercihlerini il il, ilçe ilçe anbean takip ediyoruz. O yüzden yedek yerleştirmelerimiz var. Bu hafta 35 bin yedek yerleştirme yaptık. Yarın yine yedek yerleştirmelerimiz olacak. İnanıyoruz ki geçtiğimiz yıllardaki bu kapasiteyi inşallah en güzel şekilde yakalayacağız. Yıllardır bu sürecin en mükemmel şekilde yönetilmesine rağmen maalesef konuyu istismar eden muhalefet anlayışı bu manada kendilerinin gerçek yüzünü ortaya koyması açısından bir kara tabloyu sergilemektedir. Milletimiz, siyasetin karanlık yüzünü ortaya koyanlara gereken dersi en demokratik şekilde vermeye devam edecektir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU