Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton Türkiye'ye geliyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın 7 Ocak'ta Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. 8 Ocak'ta Ankara'da görüşmeler yapacak Bolton'ın aynı gün Türkiye'den ayrılması öngörülüyor

Trump'ın, 19 Aralık'ta Amerikan askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamasının ardından, Türkiye ve ABD arasında bölgedeki güvenliğin koordinasyonuna ilişkin yürütülen yoğun diplomasi trafiği sürüyor.

Bu kapsamda, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın, İsrail ziyaretinin ardından 7 Ocak'ta Ankara'da olması bekleniyor. 8 Ocak'ta Ankara'da görüşmeler yapacak Bolton'ın aynı gün Türkiye'den ayrılması planlanıyor. 

"Bölgedeki güvenlik sorunlarını konuşacağız"

Bolton, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından ziyarete ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ocak ayında İsrail ve Türkiye'ye gitmek için sabırsızlanıyorum. DEAŞ'la mücadelenin bir sonraki adımını ve bölgedeki müttefiklerle ortakların karşılaştığı güvenlik sorunlarını konuşacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin 24 Aralık'ta yaptığı değerlendirmede şöyle demişti: 

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın konunun koordinasyonunun çok hızlı bir şekilde başlatılması yönünde mutabık kaldıklarını" belirtmişti. Bir askeri heyetin de Türkiye'ye geleceğini ve Türk mevkidaşlarıyla konunun koordinasyonunu konuşacaklarını söyleyen Kalın, Bolton'la telefon diplomasisini kendisinin yürüttüğünü işaret ederek, "Önümüzde bir takvim var şimdi. Tarih kesinleştikçe sizlerle bunu paylaşacağız." 

ABD'nin Suriye'den çekilme takvimi ele alınacak

Bolton'ın Ankara temaslarında ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ve bölgedeki güvenlik konularının koordinasyonuna ilişkin bu takvimin ele alınması bekleniyor. 

Ankara'daki temaslarda, ABD'nin çekilme planının askeri koordinasyonu yapılırken sahada boşluk olmaması için alınacak tüm askeri ve istihbari tedbirlerin ele alınması öngörülüyor.

Görüşmelerde, IŞİD, YPG ve PKK'ya karşı yürütülen mücadele ile Suriye'nin toprak bütünlüğü ve üniter yapısının korunmasının öneminin vurgulanacağı tahmin ediliyor.

 

DAHA FAZLA HABER OKU