Emmanuel Macron, IŞİD'in Sahra liderinin öldürüldüğünü açıkladı

Macron, bölgedeki Fransız askerlerinin fedakarlığının "boşa olmadığını" ifade etti

Fransa'nın öldürdüğüne inanılan Adnan Ebu Velid Sahravi'nin arandığına dair bir poster (AP)

Fransa, IŞİD'in Sahra'daki liderinin öldürdüğünü ve bunun terör örgütü için "kesin bir darbe" olduğunu açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ebu Velid Sahravi'nin "Fransız güçlerince etkisiz hale getirildiğini" belirtti ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mali'de haftalardır militan liderin ölümüne dair söylentiler dolaşıyordu fakat bölgedeki yetkililerden herhangi bir teyit gelmemişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter hesabından, "Bu terörist gruba indirilmiş kesin bir darbedir" dedi.

Mücadelemiz devam ediyor.

Sahravi'nin nerede öldürüldüğü duyurulmadıysa da, IŞİD mensubu Mali ve Nijer sınırında gerçekleşen düzinelerce saldırıdan sorumlu tutuluyordu.

Sahravi, 4 ABD askeri personelinin yanı sıra Nijer ordusundan da 4 kişinin öldürüldüğü 2017 Nijer saldırısının sorumluluğunu da üstlenmişti.
 


Mali'deki İslamcı aşırılıkçılar arasında uzun zamandır faal olan Sahravi, bir dönem, cihatçıların 2012'deki işgali sırasında kuzeydeki büyük Gao kasabasını kontrol eden Mali merkezli MUJAO isimli grubun sözcülüğünü de yapmıştı.

2013'te kuzey Mali'ye müdahale eden Fransa, bir dönem sömürgeci güç olduğu Sahel bölgesinde İslamcı aşırılıkçılarla mücadele ediyor. Fakat kısa süre önce Fransa'nın bölgedeki askeri varlığını azaltacağı ve gelecek yıl başlarında 2 bin askeri geri çekeceği duyurulmuştu.

AP'den de yararlanılmıştır*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU