Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelere araç yardımının yüzde 97'sini Cumhur İttifakı'na yaptı

Bakanlık, son 3 yılda 994 belediyeye, 2 bin 628 araç yardımında bulundu. Yardımlardan sadece 80'i muhalefet partilerinin belediyelerine gönderildi

Fotoğraf: AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelere yaptığı yardımlarla ilgili veriler ortaya çıktı. 

Verilere göre bakanlık son 3 yılda 994 belediyeye, 2 bin 628 araç yardımında bulundu.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre; 708 AK Partili belediyeye 2 bin 55, 193 MHP’li belediyeye 399 araç verilirken, 247 CHP’li belediyenin 39’una 61 araç gönderildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sadece Konya'ya yapılan yardımlar muhalefeti aştı

Buna göre bakanlık, araç yardımlarının yüzde 97’sini Cumhur İttifakı ve kayyum atanan belediyelere, yüzde 3’ünü ise muhalefet partilerindeki belediyelere gönderdi. Konya’daki AK Parti-MHP belediyelerine 165 araç verilirken, muhalefetteki tüm belediyelere gönderilen araç sayısı 80’de kaldı.

"Size oy vermeyen vatandaşları ayırıyorsunuz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kasım 2020’de TBMM’ye verdiği soru önergesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, hangi belediyelere yardım yapıldığını sorduklarına ancak yanıt alamadıklarına dikkat çekti. Torun, "Bunun üzerine bakanlığın son üç yılda belediyelere yaptığı araç hibe ve tahsisleriyle ilgili resmi verilere ulaştık. Ortaya çıkan tablo iktidarın adaletsizlik ve partizanlıkta geldiği son noktayı gözler önüne seriyor" diye konuştu.

Torun, 2019 yerel seçimlerinden sonra bakanlık tarafından belediyelere 432 milyon TL’lik nakdi yardım yapıldığını bildiklerini kaydederek, "Bakanlık bu yardımların hangi belediyelere yapıldığını da gizliyor ama bunun da takipçisiyiz. Bakanlık, görev suçu işlemektedir. Bakanlığın kendi belediyelerine dağıttığı o araçlar vatandaşın vergileriyle alınmıştır. Kimin parasını kimlere dağıtıyorsunuz? Size oy vermeyen vatandaşları ayırıyorsunuz. Erdoğan, adli yıl açılışında, 'Devletin dini adalettir' diyor. Sizin adaletiniz işte budur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adını değiştirip 'Cumhur İttifakı Bakanlığı' yapsınlar" ifadelerini kullandı.

 

 

Cumhuriyet
 

DAHA FAZLA HABER OKU