Trump ürünlerini satabilmek için yargıçtan YouTube hesabını açtırmasını talep etti

Trump, Facebook ve Twitter'a karşı da benzer tedbirler talep etmeyi planlıyor

3 Kasım 2020 salı günü Arizona eyaletinin Chandler kentindeki bir seçim izleme partisi sırasında boş koltuklarda duran MAGA şapkaları (AP)

Eski Başkan Donald Trump, 6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'nda yaşanan şiddetin ardından kendisini platformlarından men eden teknoloji şirketlerine karşı yasal mücadelesini güçlendiriyor.

Söz konusu haberi ilk veren The New York Post'a göre pazartesi günü Trump, Google'a açtığı davada tedbir talebinde bulundu ve şirketin, eski başkanın YouTube kanalını en azından geçici olarak açmaya zorlanmasını istedi.

Eski başkan, davasında söz konusu yasağın örneğin bu platformlar üzerinden ürün reklamları yaparak para toplama şansını elinden aldığını, dolayısıyla gelecekte potansiyel olarak yeniden aday olma kabiliyetine onarılamaz bir zarar verdiğini iddia etti.

The New York Post'a göre Trump'ın avukatları önümüzdeki haftalarda Facebook ve Twitter'a karşı benzer davalar açmayı planlıyor. Trump şu anda üç platformdan da men edilmiş durumda ve Facebook bu yıl eski başkanın yasağını en az 2023'e kadar uzatmaya karar vermişti.

The Independent, eski başkanın davası hakkında yorum talebiyle Google'a ulaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eski Trump yönetiminin üyeleriyle bağlantılı ve eski başkana davasında yardımcı olan Önce Amerika Politikası Enstitüsü'ne (America First Policy Institute) bağlı Anayasal Dava Ortaklığı'nın (Constitutional Litigation Partnership) genel müdürü, The New York Post'a YouTube ve diğer şirketlerin “şartlarını, hizmetlerini ve topluluk standartlarını tutarsız bir şekilde uyguladığını” iddia etti.

Davada ayrıca eski başkan üzerindeki yasak ve Meclis Başkanı Nancy Pelosi gibi kongre üyesi Demokratlar'ın teknoloji şirketlerine eski başkanı platformlarından kaldırmaları için uyguladığı iddia edilen baskıya dair Trump ve destekçilerinin inandığı komplo teorisinin de bahsi geçiyor.

Google'ın ana şirketi Alphabet'in CEO'su Susan Wojcicki mart ayında eski başkanın kanalının "şiddete teşvik etme riski nedeniyle halen askıya alınmış halde olduğunu" ve gerçek dünyadaki çatışma riski azalırsa engelinin kaldırılacağını söylemişti.

Başkan, 6 Ocak'ta Kongre Binası'na yapılan saldırıdan önceki günlerde ve saldırı sırasında sosyal medyayı kullanış biçimi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Trump, Beyaz Saray yakınlarındaki bir mitingde ve sosyal medyada 2020 seçim yenilgisinden sorumlu olduğunu söylediği seçim sahtekarlığı, Demokratların yürüttüğü komplolar ve oylama makineleri hakkında yanlış bilgilendirme iddialarıyla destekçilerini defalarca kışkırtmıştı.

Saldırı gerçekleşirken Trump, destekçilerine seslenmekten büyük ölçüde kaçınmış ve saldırı başladıktan sonra yalnızca şiddeti durdurmaya yönelik içi boş sözler sarf etmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU