Wikileaks belgesi yeniden gündemde: İsveç, savaş uçaklarının reklamı için Afganistan'ı bombalamak istemiş

Belgeyi ABD'nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman kaleme almış

JAS 39 Gripen, Saab firması tarafından geliştiriliyor (AP)

WikiLeaks'in 2010'da yayımladığı 11 Ocak 2008 tarihli belge, Afganistan'daki gelişmelerin ardından tekrar gündeme geldi.

WikiLeaks'in resmi Twitter hesabından tekrar paylaşılan belgeye göre o dönem İsveç, savaş uçağının reklamını yapmak ve askeri personele savaş tecrübesi kazandırmak için Afganistan'ı bombalamak istedi.

 

 

Belge, ABD'nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman tarafından kaleme alındı. Silverman, Afganistan'daki NATO kuvvetlerine gönderdiği yazıda İsveç'in, ülkedeki savaşa daha fazla katkı vermeye çağrılmasını talep etti.

İskandinavya ülkesine, NATO önderliğinde kurulan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (International Security Assistance Force - ISAF) daha fazla asker ve kaynak ayırması için baskı yapılması gerektiği vurgulandı:

İsveç, Afganistan'daki ISAF'e önemli katkı sağlıyor ve 365 askeriyle Mezar-ı Şerif'teki Bölgesel İmar Ekibi'ni yönetiyor. NATO müttefiklerinin ISAF'e katkılarındaki eksikliklere dikkat çekip NATO'nun önde gelen ortağı olan İsveçlilere, Afganistan'da daha fazla ne yardım yapabileceklerini sormalıyız.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsveç Silahlı Kuvvetleri'nin JAS Gripen savaş uçaklarını Afganistan'a gönderme önerisine dikkat çeken Silverman, şöyle yazdı:

İsveç ordusu, muhtemel savaş tecrübesinin Hava Kuvvetleri için iyi olabileceğini ve Gripen'in pazarlanabilirliğine fayda sağlayacağını savunarak (uçakları ülkeye) konuşlandırmak için lobicilik yaptı.

 

Independent Türkçe, Wikileaks

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU