Sedat Peker'den "Burhan Kuzu ve Zindaşti" iddialarına ilişkin açıklama: Bunları 3-4 kişi haricinde hiç kimse bilmiyordu

Sedat Peker dün yaptığı paylaşımlarında, Burhan Kuzu’nun suç örgütlerine yardım ettiğini ve Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi olan Ümitcan Uygun'un serbest bırakılmasında İçişleri Bakanı Soylu’nun etkisi olduğunu ileri sürmüştü

Fotoğraf: Twitter

Organiz suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker,  1 Kasım 2020'de vefat eden eski AK Parti milletvekili Burhan Kuzu ve Uyuşturucu kaçakçısı ve cinayetten yargılanan Zindaşti hakkınd dile getirdiği iddialara ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Söz konusu iddiaların zaten kamuoyunda bilindiğiyle ilgili kendisine yönelik eleştirilere cevap veren Sedat Peker; iddiaların, kendisi açıklamadan önce bu kadar detaylı bilinmediğini savundu.

Sedat Peker şunları kaydetti:

Kıymetli dostlarım, kendini gazeteci olarak tanımlayan bazı arkadaşlar cumartesi günü yaptığım paylaşımlar için galiba mesleki bir kompleks göstererek “Biz zaten bunları biliyorduk.” demişler. Bence bu şahıslar yazdığım tweetleri bile okumamışlar.

Uyuşturucu baronu olarak bilinen Zindaşti’yle ilgili bölümü yazıp tamamladıktan sonra “Bunları zaten Fatih Altaylı ve İsmail Saymaz’ın yaptığı haberlerden dolayı biliyorsunuz, lütfen bundan sonra yazacaklarımı dikkatlice okuyun.” diye not düşmüştüm.

Burhan Kuzu’nun benim yakınlarım vasıtası ile Zindaşti’nin hasmı Orhan Üngan’la anlaşarak ona yardım etmeye başladığını sadece koca ülkede beş kişi biliyordu. Bu sebeple Orhan Üngan’ın Burhan Kuzu ile ilgili şikayetinden vazgeçtiğini, bu sefer de Orhan Üngan’ın çalışmaya başlayıp Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüştüğünü biliyor muydunuz? Ya da Burhan Kuzu’nun başka bir grup adına Ziraat Bankası’ndan kredi çıkartmaya çalıştığından haberdar mıydınız? Ya da yine başka bir suç grubu adına OYAK’ın genel müdürüyle görüşmeler yaptığından haberdar mıydınız? Ya da Burhan Kuzu’nun adli tıptan para karşılığında rapor çıkardığından haberdar mıydınız? Tüm bunların ötesinde eski İran Cumhurbaşkanı’nın akrabasının konteyner içinde, İskenderun limanının serbest bölgesine konteyner dolusu para geldiğinden haberiniz var mıydı? Burhan Kuzu’nun sosyal medya ile ilgili genç bir yardımcısı olduğunu söylemiştim, bu kişiden haberdar mıydınız? Bu kişi de benden sonra da birçok anlatımlarda bulundu. Orhan Üngan’ın isteği üzerine Zindaşti’nin avukatı hakkında kırmzı bülten çıkarmak için Interpol daire başkanıyla görüştüğünden hiç haberiniz var mıydı? Eğer vardı derseniz ben de size yalancısınız derim çünkü bu olayları 3-4 kişi haricinde hiç kimse bilmiyordu.

Bana karşı olan gıcıklığınızı, kızgınlığınızı, kıskançlığınızı bir kenara bırakırsanız ve bu konularla ilgili yakıştığı gibi haberler yaparsanız bence gazetecilik ahlakına daha layık bir şekilde davranmış olursunuz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU