Mısır ve Cezayir, Tunus Cumhurbaşkanı’na tam destek konusunda anlaştı

Mısır önceki açıklamasında, Tunus'taki devlet kurumlarına karşı gerilim ve şiddetten kaçınma çağrısında bulunarak, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in krizi aşma konusundaki yeterliliğine olan güvenini vurguladı

Fotoğraf: Şarku'l Avsat

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin dün (Pazar) Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile Tunus'taki siyasi kriz çerçevesinde Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'e tam destek konusunda anlaştığı bildirildi. 

Sisi ve Lamamra arasındaki görüşmenin ardından yapılan Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, "Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'e tam destek verilmesi ve Tunus'ta istikrarın sağlanması ve kardeş Tunus halkının yeteneklerini ve ülkelerinin güvenliğini koruyarak irade ve seçimlerini uygulayacak her şeye destek verilmesi konusunda fikir birliğine varıldı” ifadesi yer aldı.

Mısır önceki açıklamasında, Tunus'taki devlet kurumlarına karşı gerilim ve şiddetten kaçınma çağrısında bulunarak, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in krizi aşma konusundaki yeterliliğine olan güvenini vurguladı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Ahmet Hafız, Mısır’ın Tunus’taki gelişmeleri ilgiyle takip ettiğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Mısır, kardeş Tunus halkıyla ve onların meşru özlemleriyle tam dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor ve Tunus Cumhurbaşkanlığının bu krizden en kısa zamanda ülkeyi çıkarma konusundaki bilgeliği ve gücüne güveniyor.”

Tunus halkının çıkarlarını, güvenliğini ve yeteneklerini koruyacak şekilde, gerilimi tırmandırmaktan kaçınma ve devlet kurumlarına yönelik şiddetten kaçınma gereğini vurgulayan Hafız, Tunus’taki ulusal kurumların ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamadaki rolüne övgüde bulundu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, geçtiğimiz Pazar Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğu duyurmuştu.

Tunus, Cumhurbaşkanı Said'in devlet için yüksek riskler olduğunu öne sürerek parlamentoyu dondurma, hükümeti görevden alma ve yürütme yetkisini üstlenme kararının ardından, uluslararası topluma ülkedeki demokratik geçiş süreci hakkında güvence vermeye çalışıyor.

Yürütme yetkisini üstlenen ve meclisin yetkilerini 30 gün süreyle donduran Kays Said, ayrıca kendisini başsavcı ilan ederek, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma kararının ardından suç ve yolsuzluklara karışanların kovuşturulacağını da dile getirmişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Şarku'l Avsat

Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU