Belçika'da başörtüsü sebebiyle eleştirilen hükümet temsilcisi istifa etti

Batı Avrupa ülkesinde "halkla temas halinde olan" devlet memurlarının herhangi bir dini sembol taşıması yasak

Avrupa'da başörtüsü ve peçe sıkça tartışılıyor (YouTube / @usembassybrussels)

Belçika'da Kadın ve Erkek Eşitliği Enstitüsü'ne 6 hafta önce hükümet temsilcisi olarak atanan Fas asıllı Belçikalı Ishane Haouach, 9 Temmuz'da istifa etti.

Başörtüsü taktığı gerekçesiyle ataması sert şekilde eleştirilen Haouach'ın istifası, konuyla ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haouach göreve geldiğinden beri şahsına yönelik saldırıların artmasını istifasının sebepleri arasında saydı ve ayrıca kendisini "siber tacizden ve cinsiyet ayrımcılığından korumak" istediğini söyledi.

Belçika'da "halkla temas halinde olan" devlet memurlarının herhangi bir dini sembol taşıması yasak. Muhalif gruplar bu yasağı gerekçe göstererek genç kadına hükümet temsilcisi görevi verilmesini eleştirmişti.

Belçika'da liberal Başbakan Alexander de Croo, pazartesi günü parlamentoda yaptığı konuşmada Haouach'ı savunarak "çok güçlü bir özgeçmişi" olduğunu söyledi.

Croo, Haouach'ın "halkla temas halinde" olmadığını ve bu yüzden herhangi bir yasağı ihlal etmediğini söyledi.

Öte yandan Haouach'ın Müslüman Kardeşler'le bağlantısı olduğu suçlamaları üzerine hem Croo hem de genç kadını atayan Cinsiyet Eşitliği, Fırsat Eşitliği ve Farklılıktan Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Schlitz, konu hakkında açıklama yaptı.

Belçika hükümeti, devletin güvenlik birimlerinden gelerek suçlamalara dayanak olan bu bildirimin gizli olduğunu ve istifayla ilgisi bulunmadığını kaydederken, Haouach da sözkonusu iddiaları reddetti.

 

Independent Türkçe, Euronews, Euronews Türkçe

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU