Fransa, Google'a 500 milyon euro telif cezası verdi

Google, Fransız rekabet kuruluşunun ceza kararının kendilerini "son derece hüsrana uğrattığını" belirtti

Fransa'nın rekabeti düzenleme kurumu, online haber içeriklerini kullanma izniyle ilgili geçici talimatlara uymadığı gerekçesiyle Alphabet'in birimi Google'a 500 milyon euro ceza verdi / Fotoğraf: Reuters

Fransa'nın rekabeti düzenleme kurumu, online haber içeriklerini kullanma izniyle ilgili geçici talimatlara uymadığı gerekçesiyle Alphabet'in birimi Google'a 500 milyon euro ceza verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD'li online reklam teknolojileri ve arama motoru şirketi eğer gelecek iki ay içinde haber içeriklerini kullandığı haber kuruluşlarını ve diğer yayıncıları nasıl tazmin edeceği konusunda bir plan sunamazsa her gün 900 bin euroya kadar ek ceza ödemek zorunda kalacak.

Haber kuruluşları APIG, SEPM ve AFP, Avrupa Birliği'nin (AB) "komşu haklar" yaratan son direktifi çerçevesinde online haber içeriklerinin kullanım bedellerinin ödenmesi için orta yol bulunması konusunda şirketi iyi niyetli davranmamakla suçluyorlar.

Le Figaro ve Le Monde gibi basılı yayın yapan büyük haber kuruluşlarının bir çoğunu temsil eden APIG, çerçeve anlaşma imzalamasına rağmen davacılardan biri olarak bulunuyor.

Google: Anlaşmaya varma gayretlerimiz hiçe sayıldı

Google ise, Fransız rekabet kuruluşunun ceza kararının kendilerini "son derece hüsrana uğrattığını" belirtti.

Google sözcüsü, "Bu ceza, anlaşmaya varma gayretlerimizi ve platformlarımızda haberlerin nasıl yer aldığı gerçeğini hiçe sayıyor" dedi.

Fransa Rekabet Kurumu, geçtiğimiz ay da Google’a reklam ağında rekabete aykırı davranmaktan dolay 220 milyon avro para cezası vermişti.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU