Taliban'ın Afganistan'ın kuzeyindeki bir eyalet merkezine yaptığı saldırı püskürtüldü

Takhar eyalet Valisi Karluk, "Düşman saldırıları geri püskürtülerek, düşmana eşi benzeri olmayan, ağır kayıplar verdirildi” dedi

Afganistan'ın Takhar eyaleti Valisi Abdullah Karluk, "55 düşman askeri etkisiz hale getirilirken, 90'ı yaralandı" dedi / Fotoğraf: Twitter

Afgan güvenlik güçleri, Taliban savaşçılarının Tacikistan sınırına yakın ülkenin kuzeyindeki önemli bir eyaletin merkezine yaptıkları saldırıyı hava desteğinin yardımıyla püskürttü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD ve NATO'nun Afganistan'daki 20 yıllık varlıklarından sonra ülkedeki birliklerini tamamen geri çekmeye başlamasından itibaren Taliban ülkedeki toprak kazanımlarını arttırmak için bir dizi taarruz başlattı.

Takhar eyaletinin Valisi Abdullah Karluk, Pazar günü yaptığı açıklamasında "Düşman saldırıları geri püskürtülerek, düşmana eşi benzeri olmayan, ağır kayıplar verdirildi. Sonuç olarak 55 düşman askeri etkisiz hale getirilirken, 90'ı yaralandı" dedi.

Reuters, valinin verdiği bilgileri bağımsız olarak teyit edemediğini kaydetti.

Afganistan Savunma Bakanlığı'nın Twitter'dan yaptığı açıklamadaysa, Takhar eyalet merkezi Talukan'ın dış mahallelerinde saklandıkları yerlere Afgan hava kuvvetleri tarafından yapılan saldırılarda onlarca Taliban savaşçısı etkisiz hale getirildi" diye belirtildi.

Takhar polis sözcüsü Khalil Asir, ise açıklamasında "Taliban Talukan'a Cumartesi gecesi dört taraftan saldırdı ancak güvenlik güçleri ve yerel halk tarafından güçlü bir direnişle karşılaştı" dedi.

Hindistan, Kandahar'daki diplomatik görevlileri geçici olarak geri çağırdı

Afganistan'ın güneyindeki çatışmalar da devam ederken, Hindistan dün yaptığı açıklamada Afganistan'ın güneyinde büyük bir kent olan Kandahar'daki konsolosluğundaki görevlilerini geçici olarak ülkeye geri çağırdığını açıkladı.

Moskova'yı Cuma günü ziyaret eden Taliban heyeti, Afganistan topraklarının yüzde 85'inden fazlasını kontrol ettiğini açıklamıştı. Afgan yetkililer ise Taliban'ın açıklamalarını propaganda olarak niteliyorlar.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU