İYİ Partili Tatlıoğlu'ndan enflasyon eleştirisi: Suriye'de bile 13,1

Tatlıoğlu, "Dünyada bize benzetilen ekonomilerin yıllık enflasyon ortalaması 5,2’dir, Türkiye'de bunun 3,5 katıdır. Bu, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin bir sonucudur" diye konuştu

Fotoğraf: AA

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının Türkiye’de hayat pahalılığının ne kadar ezici ve öldürücü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Dünya ortalamasının beş katı civarında olan enflasyon rakamlarına, elektrik ve doğal gaz zamlarının da dahil olmadığını belirten Tatlıoğlu, "Bu rakamlar, gelişmiş ülkelerin yaklaşık 7 katı, gelişmekte olan ülkelerin 4 katıdır. OECD’de ortalama yıllık enflasyon yüzde 3’tür, Türkiye’de 17,53’tür. Türkiye, enflasyonda dünya rekoruna sahip bir ülkedir" dedi.

"AK Parti’nin ortalama enflasyonunun 9,20; partili cumhurbaşkanlığında enflasyonun 16,10 olduğunu" dile getiren Tatlıoğlu, "Savaş içinde olan Suriye’de bile enflasyon 13,1’dir. Dünyada bize benzetilen ekonomilerin yıllık ortalaması 5.2’dir, Türkiye'de bunun 3,5 katıdır. Bu, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin bir sonucudur." görüşünü ifade etti.

Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığının "enflasyonu kontrol altına alamadığını ama TÜİK’i kontrol altına alarak enflasyon rakamlarını düzenleme peşinde" olduğunu kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Yatırım için seçim gerekli"

Emeklilerin de zor durumda olduğunu savunan Tatlıoğlu, içeride ve dışarıda hiç kimsenin Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke olarak görmediğini, yatırım yapma iklimini düzenlemek için seçime gidilmesi gerektiğini savundu.
 
"Nazi Almanyası muamelesidir bu"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Ordu İl kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü'nün "ters kelepçe" yapılarak gözaltına alınmasını da eleştiren Tatlıoğlu, "Bir insanlık suçudur. Nazi Almanyası muamelesidir bu. Bu muameleye rağmen İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Ordu Valisi, Ordu Emniyet Müdürü koltuğundadır. Böyle devlet edilmez. İnşallah milletimiz ilk seçimden sonra nasıl devlet edildiğini görecektir." diye konuştu.

Enflasyon rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 17,53, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 42,89 oldu.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU