Alpay Özalan, ABD'ye misilleme olarak "Kızılderililer" kitabı yazdı: Yoğunluktan 24 Nisan'a yetişmedi

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, "Amerika Kıtasının Gerçek Sahipleri Kızılderililer" adıyla bir 'kitap' çıkardı

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Kızılderililer ile ilgili 'kitap' çıkardı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özalan, Nobel Akademik Yayınları'ndan çıkan "Amerika Kıtasının Gerçek Sahipleri Kızılderililer" adlı 312 sayfalık kitabı için YouTube'da bir video yayınladı. 

Alpay Özalan, kitabı ABD'nin 'Ermeni Soykırımı' kararına karşılık olarak hazırladığını amacının ise 'İnsanlara kendi tarihini unutturmaya çalışan sözde medeni Batı'nın istilacı ve katliamcı geçmişini hatırlatmak' olduğunu savundu. Özalan kitabı 24 Nisan'a yetiştirmeye çalıştığını ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle bunun mümkün olamadığını söyledi. 

312 sayfalık kitap 40 TL'den satışa sunuldu. 

Kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor: 

"Kristof Kolomb, bir kâşif miydi yoksa gözünü altın ve hazine hırsı bürümüş bir korsan mıydı? Bartolomé de Las Casas; Kolomb'un seyir defterlerine yazmadığı, sakladığı hangi sırları açıklamıştı? Kızılderililer, 1492 yılından önce nasıl bir hayat yaşıyorlardı? Gerçekten 'vahşi' miydiler? Aztek İmparatoru II. Montezuma, İnka İmparatoru Atahualpa ve diğer başka bazı Kızılderili liderler neden hep aynı davranışları sergilemişti? Bu bir tesadüf mü yoksa tarih kitaplarında bir yanıltma mı var?

Codex Mendoza”nın üstünde hiç durulmayan gerçek neydi? 'Medeni' kolonyalizm niçin gerekliydi? Kurucu atalar arasında yer alan Amerikan başkanları, Kızılderililer hakkında ne düşünüyorlardı? Hangi başkanlar katliam emri vermişti? Kızılderilileri kimler nasıl katlettiler? Nasıl soykırımlar yaptılar? Topraklarını nasıl istila ettiler? Kendilerine nasıl köle yaptılar? Onları bize nasıl tanıttılar? Günümüzde, Kızılderililerin çileleri bitti mi?"

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU