Ticaret savaşlarında son perde: ABD, Çin mallarından yüzde 25 vergi almaya başladı

ABD, Çin’den gelen binlerce ürün çeşidine uyguladığı yüzde 25’lik ithalat vergisini hayata geçirdi. Trump, Çin’i aylarca süren görüşmelerde varılan uzlaşmalara uymamakla suçlarken, Çin tarafı ithamları reddetmişti

Fotoğraf: Pixabay

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari savaşta yeni bir perde açıldı. ABD cumartesi günü itibarıyla, limanlar yoluyla ülkeye gelen Çin malları üzerinden yüzde 25'lik vergi almaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump, 10 Mayıs'ta Çin mallarındaki vergi artışını 200 milyar dolara yükseltti. Ancak bu tarihten önce Çin'den yola çıkan gemiler için eski vergi tarifesi olan yüzde 10’un uygulanacağını açıklamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çok sayıda ürünü kapsıyor

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, önceki vergi oranının kullanımı için son tarih olarak 1 Haziran’ı vermişti. Gümrük vergisindeki artış; internet, mobilya, ev aletleri ve aydınlatma ürünlerinin yanı sıra Çin'den gelen çok sayıda ara ürünü içeriyor. 13 Mayıs'ta ilan edilen Çin vergi tarifeleri belirtilen 5 bin 140 ABD ürününün yarısından fazlasına yüzde 20 ila yüzde 25 oranında ek bir oran uygulanmasını kapsıyordu.
 

trump xi jinping kaynak white house.jpg
Fotoğraf: www.whitehouse.gov

 

Trump: Çin üzerinde yıkıcı etkisi olacak

Daha önce Çin, 60 milyar dolar değerinde ABD menşeli ürünlerin bir kısmına vergiyle müdahale önlemleri uygulamaya başlamıştı.

Trump, Çin’i aylarca süren görüşmelerde varılan uzlaşmalara uymamakla suçlarken, Çin tarafı ithamları reddetmişti. Trump kısa bir süre önce “Vergiler Çin üzerinde yıkıcı bir etki oluşturacak” demişti.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU