ABD'den Rusya'ya uyarı: Suriye'de insani yardımlar için sınır geçişlerine izin verilsin

ABD, Rusya’nın konuyla ilgili karar tasarısını veto etmesi halinde iki ülke arasındaki yapıcı ilişki kurulma şansını tehlikeye atacağı uyarasında bulundu

Fotoğraf: AA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Suriye’ye insani yardım için sınır geçişlerine izin verilmesini veto etmemesi konusunda uyardı.

ABD'den yapılan açıklamada, söz konusu karar tasarısının veto edilmesi halinde Washington ve Moskova arasında yapıcı ilişki kurulma şansının tehlikeye atılacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Roma’da düzenlenen ve IŞİD ile mücadelenin ele alındığı bakanlar toplantısında, Türkiye ile Suriye arasındaki sınır kapısı Bab el-Hava’dan yapılacakinsani yardımlara izin verilmesi konusunu gündeme getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Konu ile ilgili basına konuşan Blinken, “Elbette biz BM Güvenlik Konseyi’nin bir daimi üyesinin bu karar tasarısını veto etmesini istemeyiz” dedi.

Blinken, “Gıda, ilaç, Covid aşıları ve diğer hayati önem taşıyan insani yardımlara çok ihtiyacı olan milyonlarca Suriye vatandaşına ulaşmak için çok gerekli olan sınır ötesi yardımın genişletilmesi için çalışmak çok önemli” diye konuştu.

Suriye'ye insani yardımın ulaştırılması

Bu sınır kapısından gerçekleşen insani yardım için verilen süre 10 Temmuz’da doluyor. Bu sürenin uzatılması için yeni bir BM karar tasarısının kabul edilmesi gerekiyor. Suriye’ye giden insani yardım için kullanılan sınır kapılarının daha önce dörtten üçe inmesine neden olan Rusya, bu son kapıdan yapılacak yardımları da veto etme tehdidinde bulunuyor.

BM’de oylanacak yeni tasarı, Türkiye ve Irak sınırları üzerinden iki kapıdan insani yardımın Suriye’ye ulaştırılmasını öngörüyor.

Beşar Esad’ın en büyük destekçisi olan Rusya, Suriye’ye yapılacak insani yardımların geçişi ve dağıtılması konusunda egemenlik ve hükümranlık hakkı gereği Şam rejiminin son sözü söylemesi hakkı olduğu görüşünü dile getiriyor.

 

Independent Türkçe, Reuters, AFP
 

DAHA FAZLA HABER OKU