Bankalara kredi borcu olanların sayısı 34 milyona yükseldi

İcra ve iflas dairelerine gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 937 bin adet arttı

Fotoğraf: AA

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl ilk 6 ayında, geçen yıla göre iflas ve icra dosyaları artış gösterdi.

T24'ün UYAP'ın açıkladığı verilere dayandırdığı haberine göre, 1 Ocak- 18 Haziran günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 407 bin yeni dosya geldi. Dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 937 bin adet arttı. İcra dairelerindeki açık icra dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre 1 milyon 870 bin adet artarak 22 milyon 158 bine ulaştı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise vatandaşın banka ve finansman şirketlerine olan borcunun arttığına dikkat çekti. 34 milyon vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine toplam 951 milyar TL borcu olduğunu belirten Bulut, “Vatandaş, destekten yoksun esnaf, pandeminin derinleştirdiği ekonomik kriz içerisinde borcunu borçla kapatmaya çalışıyor” diyen CHP’li Bulut, “Ülkenin yarısı borç, harç içinde hayatını idame ediyor” ifadelerini kullandı.

Bulut, vatandaşların zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13 milyar TL’sinin tüketici kredilerinden, 5.4 milyar TL’sinin ise kredi kartlarından olmak üzere toplam 18,6 milyar lira olduğunu bildirdi.

Bankalara tüketici kredisi borcu olan vatandaş sayısının, son bir yılda 2 milyon 153 bin kişi artarak Nisan 2021 itibariyle 34 milyon 538 bin kişiye çıktığının altını çizen Bulut, “Türkiye’de 34 milyon 158 bin kişinin bir veya birden fazla bankaya bireysel kredi borcu bulunuyor. 2 milyon 86 bin kişi de finansman şirketlerine borçlu” değerlendirmesini yaptı. 

 

Independent Türkçe, T24

DAHA FAZLA HABER OKU