HDP'li Kaya'nın Onur Gencer hakkındaki iddialarına SADAT'tan yanıt

SADAT'tan yapılan açıklamada, "İddia sahipleri, iddialarında samimi iseler ispatını geçen 10 yıllık süre boyunca savcılıklara niçin teslim etmekten kaçındıklarının cevabını vermekle yükümlüdür" denildi

Fotoğraflar: Instagram

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik silahlı saldırı ve Deniz Poyraz'ın öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada Katil Onur Gencer'in SADAT tarafından eğitildiğini söyledi.

Kaya şu ifaleri kullandı:

SADAT tarafından Suriye'de silahlı eğitimden geçirilmiş, ülkücü işaretleriyle poz veren, elinde silahlarla poz veren, profilinde bunları paylaşan ve insanlık dışı küfürlerle HDP'lileri, Kürtleri, Alevileri, muhalefi çevreleri en kötü bir dille hedef haline getiren, tehdit eden paylaşımlarını tespit ettik.

"Terörü, teröristleri ve onları kullanan kuklacıları lanetleriz"

Kaya'nın bu açıklamasının ardından SADAT'tan yanıt geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"SADAT Savunmanın Katillerle İlişkisi Olamaz"başlığıyla yapılan açıklamada Kaya'nın açıklamaları için "provokayon" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

İzmir HDP İl Binasına gözü dönmüş kiralık bir katil terörist tarafından yapılan saldırıyı şiddetle kınar saldırı sonucu vefat eden (çaycı olduğu bilgisi paylaşılan) Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya'nın böyle üzücü bir olay üzerinden provokasyona başvurarak katili şirketimizle ilişkilendirmeye kalkmasını da şiddette kınarız.

SADAT Savunma’ya 10 yılı bulan bir süredir Suriye’de eğitim verdiği iftirası atılmakta ancak 10 yıldır tek bir ispat, tek bir belge sunulmamaktadır.

İddia sahipleri, iddialarında samimi iseler ispatını geçen 10 yıllık süre boyunca savcılıklara niçin teslim etmekten kaçındıklarının cevabını vermekle yükümlüdür

SADAT Savunma paralı / gönüllü / silahlı / silahsız hiçbir şahsa Suriye’de veya başka bir yerde eğitim vermemiştir.

Verdiğini iddia eden; delilini, belgesini ortaya koymuyorsa, tek bir açıklaması vardır. Yalan konuşarak, provokasyon yapıp siyasi rant devşirmekten ileri gitmiyordur.

Bir Siyasi Partimizin Yüce Meclisimizdeki temsilcisinin, benzeri hain bir saldırının müsebbibi ile bir kişi veya kurumu ilişkilendirirken çok daha dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz.

Terörü, teröristleri ve onları kullanan kuklacıları lanetleriz.

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU