Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bütün dünya bilsin ki bugün Azerbaycan'ın yanındayız, yarın da olacağız

Erdoğan, Şuşa'yı Türk dünyasının kültür başkenti olarak görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde vekillere hitap etti.

Azerbaycanlıların Karabağ'daki yurtlarından 30 yıldır uzakta olduğunu fakat şimdi evlerine kavuştuğunu söyleyen  Erdoğan, "Kafkaslardaki barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan da dahil olmak üzere tüm bölge ülkeleri, dünya kazançlı çıkacaktır" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin bugün bütün imkanlarıyla Azerbaycan'ın yanında yer aldığını vurgulayarak, "Bütün dünya bilsin ki yarın da yanında yer alacağız. Biz de bugün ve gelecekte bir ve beraber olacağız. Azerbaycan'ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, kaderi kaderimiz, kederi kederimizdir" ifadesini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Azerbaycanlılar 30 yıl önce Karabağ'dan çıkmak zorunda kalırken hiçbir yeri yıkmadılar, yakmadılar. Buraları ne hale getirmişler. Sadece bu davranış bile Karabağ'ın kimin vatanı olduğunu göstermeye yeter. Azerbaycan hiç bir yeri yıkmadı, ateşe vermedi. Çünkü insan kendi yuvasını yıkamaz, kendi evini ateşe veremez. Onların yaktıkları yıktıkları yerleri Azerbaycan yeniden inşa ediyor.Ve beraber inşallah buraları inşa edeceğiz ve yeni bir Karabağ meydana getireceğiz. Medeniyet ile vandallık arasındaki farkı görmek isteyen gelsin Karabağ'daki iki dönem arasındaki farka baksın.

"Şuşa'yı Türk dünyasının kültür başkenti olarak görmekten mutluluk duyarız"

Şuşa kentine gerçekleştirdiği ziyaret hakkında da konuşan Erdoğan, "Bu yıl Azerbaycan'ın kültür başkenti olan Şuşa'yı gelecek yıl da 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' olarak görmekten memnuniyet duyarız. Şuşa'yı Türk dünyasının da kültür başkenti olarak görmekten mutluluk duyarız" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Karabağ Zaferi yıkımın değil inşanın, zulmün değil adaletin, nobranlığın değil zarafetin, savaşın değil barışın, kanın değil kalbin zaferidir. Karabağ'ın her köşesine huzur sükut dolmuştur. Azerbaycanlı kardeşlerimize yuvalarına dönem yolu açılmıştır. Bir sonraki gelişimizde kardeşlerimizin topraklarında yaşadığını göreceğiz. İnşallah TOKİ'mizle bölgede birçok ev, hastane ,inşa etme gayretinin içinde olacağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU