Auschwitz yakınlarında toplu mezar bulundu

Bölgede yaşayan bir kişi, Sola Nehri kıyısında insan kalıntıları buldu

Nazi ölüm kampı Auschwitz'de bir milyondan fazla insan öldürülmüştü (AFP)

Polonya'daki savcılar, eski Nazi ölüm kampı Auschwitz'in yakınında bulunan ve toplu mezar alanı olduğu düşünülen yeri soruşturuyor.

Sola Nehri kıyısında, bölgede yaşayan bir kişi tarafından bir dizi kemikle birlikte toplam 12 insan kafatası bulundu. Polonya'daki Onet internet portalının haberine göre, kemikler ortaya çıktığında Oswiecim kasabasından geçen nehirdeki su seviyesi özellikle düşüktü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Savcılar, polisle birlikte, bulunan kemiklerin yakınlardaki eski ölüm kampıyla bağlantılı olup olmadığını araştırıyor.

Komünist dönemde gerçekleşen ve II. Dünya Savaşı'yla bağlantılı suçları araştıran Polonya Ulusal Anma Enstitüsü'ne de bilgi verildi.

Görünüşe göre Auschwitz Müzesi'nin basın ofisi de keşiften haberdar. Fakat mezar yerinin bulunduğu alanın müze çevresinin ve idari yetkisinin ötesinde olduğunu söylediler.

II. Dünya Savaşı sırasında o zamanlar Alman işgali altındaki Polonya'da Naziler tarafından yönetilen Auschwitz'de 1,1 milyondan fazla kişi öldürülmüştü. Burası, Nazi rejimi tarafından yönetilen 40'tan fazla kamp ve yan kamptan yalnızca biriydi.

Polonyalılar, Alman siyasi mahkumlar, Rus askerleri, Romanlar ve Sintilerin de burada öldüğü biliniyor olsa da, ölüm kampındaki kurbanların çoğu Yahudiydi.

Haber, kampın kurtarılmasında görev alan ve hayatta kalan son Sovyet askerinin ölümünden birkaç gün sonra geldi. David Dushman, Kızıl Ordu kampı 27 Ocak 1945'te kurtardığında, tutsakların özgürlüğüne kavuşması için Auschwitz'in tel örgülerinden birinin yıkılmasına yardım etmişti. Dushman, geçen hafta cumartesi günü 98 yaşında Münih'te ölmüştü.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU