ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye bir NATO müttefiki gibi davranmıyor

ABD ve Türkiye arasındaki son yıllardaki anlaşmazlıklara ilişkin yorumda bulunan Blinken, "Sadece Rusya’dan S-400 alımı değil, bunun de ötesinde, Doğu Akdeniz’de atılan adımlar derinden rahatsız edici" dedi

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesiyle ilgili oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı. 

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, oturumda Blinken’a Türkiye’yle ilgili eleştirilerini dile getirdiği bir soru yönelten komisyonun başkanı Demokrat Senatör Robert Menendez, “Şu bana çok şaşırtıcı geliyor; bir NATO müttefikinde bugün daha fazla sayıda gazeteci ve avukat tutuklanmış durumda, bana göre Türkiye, Kıbrıs’ı ve münhasır ekonomik bölgesini tehdit ettiğinde, Libya’ya giderek kimse tarafından tanınmayan ama Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölgesine müdahale eden bir ekonomik bölge ilan ettiğinde, Azerbaycan üzerinden Ermenistan’a karşı saldırgan davranışlara karıştığında, Libya’da menfur bir rol oynadığında uluslararası hukuku sürekli ihlal ediyor. O zaman Erdoğan idaresi altındaki Türkiye’ye karşı neler yapıyoruz? Erdoğan idaresi altındaki Türkiye diyorum çünkü bu Türkiye halkıyla ilgili bir şey değil ama kesinlikle lideriyle ilgili” şeklinde bir soru yöneltti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Biden ve Erdoğan görüşmesinde bu konular gündemin en süt sırasında olacak"

Bu kaygıları paylaştıklarını ve bu konuları Türkiye’yle doğrudan ele aldıklarını söyleyen Blinken, gelecek hafta gerçekleşecek Başkan Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinde bu konuların gündemin en üst sırasında yer alacacağını kaydetti.

Blinken şöyle devam etti:

Az önce sıraladığınız konular dahil Türkiye’yle aramızdaki ayrılıklar sır değil. Birçok bakımdan Türkiye bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmıyor. Sadece Rusya’dan S-400 alımı değil, bunun de ötesinde, Doğu Akdeniz’da atılan adımlar derinden rahatsız edici.

Blinken, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin bazı girişimlerinden geri adım atmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederken, Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi olarak gördüğü sulardan gemilerini çekmesi ve sondaj faaliyetlerine son vermesini olumlu bulduklarını belirtti.

Ancak insan hakları ve gazetecilere muameleler konusunda da ciddi endişelerinin olduğunu kaydeden Blinken, “Başkan Biden, tüm bu konuları Cumhurbaşkanı Erdoğan’la doğrudan görüşme fırsatına sahip olacak” dedi.

Blinken bunun yanında Türkiye’yi Batı’ya çapalanmış şekilde kalmasını ve diğer bazı kritik meselelerde aynı safta olmasını sağlamanın da çıkarlarına olduğunu vurguladı. Suriye, terörle mücadele, Afganistan, Rusya ve İran’ın zarar verici etkileriyle başa çıkma gibi konularda önemli ve çakışan çıkarlarının bulunduğunu ifade eden Blinken, “Ama sizin de haklı olarak dikkat çektiğiniz bu ayrılıklarla da doğrudan yüzleşmeliyiz” diye konuştu.

 

Independent Türkçe, Amerikan'ın Sesi

DAHA FAZLA HABER OKU