"Kanal İstanbul müsilajı bitirecek" diyen Bakan Karaismailoğlu'na İmamoğlu'ndan eleştiri: Herhalde rüyasında gördü

Bakan Karaismailoğlu'nun müsilaj sorununun çözümü için Kanal İstanbul'u işaret etmesini eleştiren İmamoğlu, "Nereden malum oldu bilmiyorum. Biraz malum olmuşa benziyor. Devlet adamları, bilim ile konuşur; dayanakları bilim ile olur" dedi

Fotoğraf: İBB

İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahipliğinde düzenlenen "Müsilaj Temizliği Seferberliği Programı" bugün gerçekleşti.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Kurum, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Caddebostan sahilinden tekneyle Marmara’ya açıldı ve yaşanan müsilaj faciasını yerinde inceledi. 

Toplantıda konuşan İmamoğlu,Marmara Denizi’nin dünyanın en genç denizlerinden ve en güzel coğrafyalarından biri olduğunu vurgulayarak, devletin her kurumunun bölgeye karşı kültürel ve tarihi anlamda sonsuz sorumluluğunun bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarını eleştirdi

İmamoğlu, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularına da cevap verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun "Kanal İstanbul, müsilajı bitirecek" sözlerine ilişkin gelen bir soruya yanıt veren İmamoğlu şunları kaydetti:

Nereden malum oldu bilmiyorum. Biraz malum olmuşa benziyor. Devlet adamları, bilim ile konuşur; dayanakları bilim ile olur. Bir makale mi var, bir araştırma mı var? Bugüne kadar niye böyle bir araştırma yayınlanmadı? Akşamdan sabaha herhalde insan rüyasında görmüştür; sabah da böyle bir şey aklına gelmiştir diye düşünüyorum. Değerli arkadaşlar; mesele, ciddi bir meseledir. Ciddi meseleleri önce bilim ele alır, bir zemine oturur, tartışılır. Bize, varsa bir makale onu, göndersin. Kaldı ki, sabah bu mesajları görünce, kendisine mesaj attım. İstanbul ile almak istediği bilgi, teknik olarak varsa elinde bilgi, ben hazırım. Davet edin, geleyim, dinleyeyim diyerek mesaj attım. Umarım mesajıma döner. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Bakan Karaismailoğlu, katıldığı bir televizyon programında Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu ile ilgili açıklamalarda bulunarak şunları kaydetmişti:

Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu. Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul'un %2.8'ine denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız. Toplam maliyeti 15 milyar dolar. Üzerinde 6 köprü var; fiyata bunlar dahil, 5 yılda tamamlayacağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU