Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında 500 bin TL'lik tazminat davası açtı

Dava dilekçesinde, yüzde 50'den fazla oy alarak seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kişilik haklarını zedelendiği" kaydedildi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dava başvurusunu avukatı Ahmet Özel aracılığıyla yaptı.

Dava dilekçesinde, Kaftancıoğlu'nun Erdoğan için, "Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat" ifadelerini kullandığı, bu açıklamaların, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Dilekçede, yüzde 50'den fazla oy alarak seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kişilik haklarını zedelendiği" vurgulandı.

Kaftancıoğlu'ndan 500 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Geçen nisanda Kaftancıoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, sosyal medya hesabından hakaret içeren paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle 56 bin lira tazminat ödemesine karar verilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası öğrenci ve akademisyenlerin başlattığı protestolara destek vermişti.

Bir Cuma namazı çıkışında gazetecilerin “Öğrencilerle görüşecek misiniz?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Arkadaşlar ben neden öğrencilerle görüşeyim? Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde teröristler var. Öğrencilerle alakası olmayan CHP’nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır” demişti.

Erdoğan'ın söz konusu açıklamalarıyla ilgili ise Kaftancığlu, “Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında ‘Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs’ suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU