Uyuşturucu sevkıyatında yeni taktik BM raporunda: Maske ve dezenfektanla kamufle ediliyor

Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen uyuşturucu trafiği iki ay önce BM raporlarına da yansımış. INBC üyesi Prof. Atasoy’un da ayrıntılarını açıkladığı rapora göre salgınla birlikte sevkıyat yöntemleri farklılaştı

Geçtiğimzi yıl nisan ayında Manş Tüneli'nden Birleşik Krallık'a girmeye çalışırken Polonya tescilli bir minibüsün içinde yüz maskelerinde gizlenmiş 15 paket kokain bulunmuştu / Fotoğraf: BBC

Organize Suç Örgütü kurmaktan hakkında yeni bir soruşturma açılan Sedat Peker, Türkiye’de uyuşturucu trafiğiyle ilgili iddialarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünyadaki uyuşturucu konusunda araştırmalarımı sürdürürken BM’nin Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INBC) 2020 Raporu’nu bir kez daha gözden geçirme zorunluluğu doğdu.

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in haberine göre, 25 Mart 2021’de dünyayla aynı anda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy tarafından açıklanan BM’nin Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INBC) 2020 Raporu’nda uyuşturucu sevkiyatı ile ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Açıklamasında Türkiye’nin uyuşturucunun arzıyla mücadelede önemli başarılarına dikkat çeken Prof. Dr. Atasoy, dünya genelinde en fazla eroin yakalayan ülkelerde Türkiye’nin İran ve Afganistan’dan sonra üçüncü sırada olduğunu vurguluyor, pandemi sırasında da Balkan yolunun yani Afganistan’dan çıkan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen Balkan yolunun kullanılmaya devam ettiğini kaydediyordu. Ancak orada dikkat çeken bir açıklama vardı: Pandemide yasadışı sevkıyat yöntemlerinin de farklılaştığını bildiren Atasoy’a göre, maske, eldiven ve dezenfektan kaçakçılıkta kullanılıyordu.

İşte Atasoy’un konuşmasından satır başları:

“Uluslararası yasal ticarette düşme ve bazı yasadışı maddelerin kaçakçılığında azalma görülmekle birlikte hava ve  deniz- yoluyla kaçakçılık alabildiğine sürdü. Karayoluyla kaçakçılık gözlemlenmekteyse de farklı taşımacılık yolları ve yasal ticaret kisvesi altında uyuşturucu kaçakçılığına tanık olduk.

Kaçakçılık yöntemleri farklılaştı. Postayla ya da paket hizmetleriyle ya da eve yemek servisleriyle hatta maske, eldiven, dezenfektan içine konarak sanki maske ithal ediyor ya da ihraç ediyormuş gibi dezenfektan içinde uyuşturucu kaçakçılığına tanık olduk.

Sosyal medya uyuşturucuya erişimde ve satıcılarla alıcıları bulmakta bir önemli mecra oluşturdu. Tabii ki internetin gördüğümüz kısmının çok daha büyük bir kısmı dark net, karanlık web diye adlandırdığımız bölümünde hem uyuşturucu imalatındaki hammaddelerin alış satışının hem de bağımlıların maddeye erişiminin çok daha yaygın bir biçimde yürütüldüğünü saptadık”

“Balkan yolu kullanılıyor”

Türkiye’nin dünya genelinde en fazla eroin ele geçiren ülkeler arasında İran ve Afganistan’dan sonra üçüncü sırada olduğunu kaydeden Prof. Dr. Atasoy’un görüşleri şöyle:

 “Doğal olarak üçüncü sırada, çünkü Afganistan’dan çıkan eroin İran üzerinden ülkemize geliyor ve oradan da Avrupa’ya geçiyor. Ancak şurası muhakkak ki pandemi sırasında Balkan yolu, yani Afganistan’dan çıkan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen ünlü Balkan yolu kullanılmaya devam etti ve Afganistan, İran, Türkiye ve Balkan ülkeleri hattı üzerinde çok sayıda eroin yakalaması da bunu da kanıtlar oldu”

Sedat Peker ne demişti?

Sedat Peker, 7. videosunda, kokain ticaretiyle ilgili Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'a işaret etmişti.

Peker ortaya attığı bu iddiayla ilgili "Bu kokainle ilgili hikayenin gerçeğini anlatayım. Önceden Kolombiya üzerinden geliyordu, en son 4 ton 900 kilo geçen sene 9 Haziran’da yakalandı. Bu mal yakalandıktan sonra yeni bir güzergah kurmak için Venezuela’ya kim gitti? Eski Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım Bey. Evet... Bu senenin başında ocak ayında gitti, 4 gün kaldı, şubat ayında gitti, 4 gün kaldı. Karakas Limanı var Venezuela’nın en büyük limanı. Oradan kuru yük gemileri direkt Türkiye'ye gelebiliyor ancak konteyner gemileri Dominik Cumhuriyeti üzerinde durma yapıp o şekilde devam ediyor" açıklamasında bulunmuştu.

Binali Yıldırım ise yaptığı açıklamda oğlu Erkam Yıldırım'ın Venezuela'ya yeni iş fırsatları olup olmadığını aratırmak için gittiğini ve giderken de yardım için maske ve test kiti götürdüğünü söylemişti.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU