İsrail ordusu Gazze’de Associated Press ve Al-Jazeera'nın ofisinin de olduğu binayı vurdu

Cela adlı 13 katlı bina İsrail savaş uçaklarından atılan birkaç füzeyle yerle bir edildi

İsrail savaş uçakları, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera'nın ofislerinin de bulunduğu yüksek katlı binayı vurarak yıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cela adlı 13 katlı bina İsrail savaş uçaklarından atılan birkaç füzeyle yerle bir edildi.

AP ve Al Jazeera bürolarının yanı sıra doktor muayenehaneleri ile avukatlık bürolarının da olduğu binada 60 daire bulunuyordu.

Gazze'deki birçok bölgeye internet hizmeti de sağlayan kulelerin bulunduğu binanın vurulacağı İsrail tarafından duyurulmuştu.

Al-Jazeera'nın Gazze Muhabiri Vail el-Dahduh, İsrail ordusunun bina sakinlerine bir saatlik süre tanıdığını söylemişti.

Al-Jazeera İngilizce servisi muhabiri Linah Alsaafin de, “İsrail, Gazze Şehri'ndeki El Cezire ofislerinin ve diğer uluslararası medya kanallarının bulunduğu binayı bir saat içinde bombalayacağına dair bir "uyarı" verdi ... meslektaşlarımız şimdiden tahliye ettiler” paylaşımı yapmıştı.

Ayrıca Al-Jazeera televizyonu yaptığı yayında söz konusu bina sahibi ile İsrail istihbaratından bir subayın telefon görüşmesini ekranlara yansıtmıştı.

Altun: İşgalci İsrail, basın özgürlüğüne de darbe vuruyor

 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Gazze'de Associated Press ve Al Jazeera ofislerini hedef alan işgalci İsrail'in, basın özgürlüğüne de darbe vurduğunu belirtti.

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İsrail, katliamlarına ve savaş suçu işlemeye devam ediyor. Gazze'de Associated Press ve Al Jazeera ofislerini hedef alan işgalci İsrail, basın özgürlüğüne de darbe vuruyor. Katliamlarını gizleyebilmek için basın merkezlerini vuran İsrail'in bu alçak saldırılarını lanetliyorum" ifadelerini kullandı.

İsrail, Gazze'den roket fırlattığı tespit edilen 3 kişinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze'nin Han Yunus ve orta kesimindeki Beric Mülteci Kampı'nda Hamas Hareketi'ne bağlı 3 kişinin roket fırlattığının tespit edildiği belirtildi.

Bu üzerine savaş uçaklarının havalandığı ve 3 kişinin de öldürüldüğü kaydedildi.

Öte yandan daha önce yapılan bir açıklamada, sabahın erken saatlerinde İsrail'in orta ve güney kesimlerini hedef alan 20 roket platformunun ve Gazze'nin kuzeyindeki Cebalya bölgesinde İslami Cihad Hareketi'ne bağlı bir silah üretim atölyesinin bombalandığı bildirilmişti.

Konuya ilişkin Gazze'deki direniş gruplarından bir açıklama yapılmadı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU