TÜİK'ten enflasyon oranının yüzde 36,72 olduğunu iddia eden ENAG hakkında suç duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarihte ilk kez bir kuruluş hakkında hukuki olarak harekete geçti. Enflasyon rakamlarıyla oynadığı iddia edilen Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) ise hesaplamada piyasadaki verileri baz aldığı savunuluyor

TÜİK yıl sonu enflasyon oranını yüzde 14,60 olarak açıklamıştı. Kurumun açıkladığı enflasyon ve işsizlik verilerinin gerçeği yansıtmadığı iddia edilmişti / Fotoğraf: Reuters

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2020 yıl sonu enflasyonunu yüzde 14,60 olarak açıklarken, Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) bu oranı yüzde 36,72 şeklinde vermesinin yankıları sürüyor.

TÜİK, tartışmalı enflasyon verileri nedeniyle şubat ayında ENAG hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç'ın haberine göre suç duyurusunun nedeni, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 6. maddesinin üçüncü fıkrası hükmüne muhalefet.

Duyurunun şubat ayında TÜİK başkanlığından alınan Muhammed Cahid Şirin'in yerine vekaleten atanan Ahmet Kürşad Dosdoğru döneminde yapıldığı ortaya çıktı. 

"Piyasadaki veriler baz alınıyor"

Independent Türkçe'nin görüş almak için ulaştığı ENAG yöneticileri ise birkaç gün boyunca sessiz kalmayı tercih ettiklerini belirtti.

Ancak gruba yakın diğer kaynaklar, yorum yapmayı kabul etti. Bu isimler, enflasyonun piyasadaki veriler baz alınarak hesaplandığını, TÜİK'e rakip olunmadığını, ayrı bir inisiyatif gibi -tıpkı Harvard Üniversitesi gibi, ABD ve Almanya'daki örnekler gibi- veri toplayarak sorgulama yapıldığını savunurken, Anayasanın 27. maddesi ile TÜİK kanununun 6. madde 3. fıkrasında da bu duruma izin verildiğini ifade etti.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

Ne olmuştu?

Bakan Elvan: Bu grubun aslında fiili olarak amacı TÜİK’i itibarsızlaştırmak

Dün akşam katıldığı bir televizyon programında Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) savunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Kesinlikle TÜİK'in rakamlarla oynaması, yüzde 30-40'lık bir enflasyon söz konusu değil. Tarihte ilk defa TÜİK, bu grup (ENAG) ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Bu grubun amacı TÜİK'i itibarsızlaştırmak" ifadelerini kullanmıştı.

TÜİK: Enflasyon yüzde 14,60; ENAG: Yüzde 36,72

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy'un başında olduğu ENAG, Eylül 2020 tarihinden bu yana enflasyon hesaplaması yaparak sonuçları kamuoyuyla paylaşıyor.

TÜİK 2020 yıl sonu enflasyonunu yüzde 14,60 olarak açıklarken, ENAG oranı yüzde 36,72 şeklinde vermişti.

TÜİK'te görevden almalar

Eylül 2018'de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde çıkmasının ardından TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevden alınmıştı.

Geçen yıl mayıs ayında da başkan yardımcısı Musa Yılmaz görevden alınan bir diğer isim olmuştu.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU