Muhafazakar Partili bağışçılardan, Boris Johnson'ın dadı ve kişisel antrenör masraflarını ödemeleri istenmiş

İddialara göre bir bağışçı, "Kelimenin tam anlamıyla başbakanın bebeğinin altının silinmesine dair masrafları karşılamamın istenmesine gücendim" dedi

Boris Johnson, pandeminin ilk döneminde uyguladığı politikalar nedeniyle sıkça eleştirilmişti (Reuters)

Parti görevlilerine Downing Sokağı'ndaki dairenin yenilemesiyle ilgili tüm görüşmeleri teslim etmeleri için bir hafta süre tanınırken, Muhafazakar Parti bağışçılarından, Boris Johnson'ın oğlu Wilfred'in dadısının masraflarının karşılanmasının istendiği bildirildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The Sunday Times'ın haberine göre bir bağışçı, kendisinden bir yaşındaki bebeğin bakım masraflarının ödenmesi istendiğine dair kimliği belirsiz bir Muhafazakar Parti parlamenterine şikayette bulundu.

Bağışçının parlamentere şöyle dediği bildirildi:

El ilanlarını ödemek sorun değil ancak kelimenin tam anlamıyla başbakanın bebeğinin altının silinmesine dair masrafları karşılamamın istenmesine gücendim.

Gazetenin haberine göre Downing Sokağı, başbakanın yenileme çalışmalarının masraflarını Muhafazakar Parti'ye geri ödemek üzere şahsi kredi çektiği iddiasını yalanlamadı.

Çıkar çatışmasının önüne geçmek için böyle bir krediyle ilgili bilgilendirme yapılması gerekirdi. 

Kabine Müsteşarı Simon Case, bakanlıklardan sorumlu bağımsız danışman Lord Geidt ve Seçim Komisyonu tarafından, Başbakan Johnson'ın dairesinin yeniden dekorasyonunun masraflarının nasıl karşılandığıyla ilgili ayrı soruşturmalar yürütülüyor.

Başbakan, Downing Sokağı sakinlerine tanınan yıllık 30 bin sterlinlik (yaklaşık 344 bin TL) bakım bütçesini aşan herhangi bir şey için ödeme yaptığını defalarca dile getirmişti.

Haberlere göre aynı zamanda Muhafazakar Parti görevlilerine, Downing Sokağı'ndaki dairenin yenilemesiyle ilgili tüm görüşmeleri teslim etmeleri için bir hafta süre tanındı. Aksi taktirde cezai sonuçlarla karşılaşacaklar.

The Times ve The Sun'ın cumartesi günkü haberine göre tüm Muhafazakar Parti çalışanları, üst düzey yetkili ve partinin resmi adli görevlisi Alan Mabbutt adına insan kaynaklarından komisyonun soruşturmasıyla ilgili "Bunun adli bir soruşturma olduğu konusunda uyarılıyorsunuz" ifadelerinin bulunduğu bir e-posta aldı.

E-posta tüm görüşmelerin 7 Mayıs'a kadar soruşturmayla ilgili yetkililere iletilmesi talimatını verdi.

Dadı masraflarıyla ilgili bağışçılarla iletişime geçilmesi the Mail on Sunday gazetesinde de yer aldı. Haberde Muhafazakar Parti finansörlerinden, başbakanın kişisel antrenörünün masrafının karşılanmasının da istendiği belirtildi. 

Gazeteye göre 10 Numara bağışçılara başvurulduğunu reddetmedi ancak iki personelin de masraflarını Johnson'ın "kişisel olarak ödediği" konusunda ısrar etti.

The Independent konuyla ilgili Downing Sokağı'ndan görüş talebinde bulundu.

PA'den de yararlanılmıştır.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU