Türkiye’nin külçe ve sikke altın talebi yaklaşık iki kat arttı

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye'nin külçe ve sikke olarak altın talebi 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse ikiye katlandı

Türkiye’nin külçe ve sikke olarak altın talebi 2021 yılının ilk çeyreğinde 2020 yılının aynı dönemine göre neredeyse ikiye katlandı / Fotoğraf: AA

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye’nin külçe ve sikke olarak altın talebi 2021 yılının ilk çeyreğinde 2020 yılının aynı dönemine göre neredeyse ikiye katlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türk yatırımcılar ilk çeyrekte 44,3 ton külçe altın aldılar. Geçen yılın aynı dönemine bu rakam 23,3 ton seviyesindeydi.

İlk çeyrekte Türkiye’de külçe ve sikke altına yatırım 18,8 milyar TL’ye ulaştı. Bu, bir çeyrek dönemde görülen en yüksek ikinci yatırım olarak kayıtlara geçti. 2020 yılının ilk yarısında altında 14,8 milyar TL yatırım yapılmıştı.

Türkiye’nin mücevher olarak altın talebi de 2021 ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 9 tona yükseldi. Ancak, mücevher amaçlı altın talebi 2019 ilk çeyreğin yüzde 6 altında kaldı.

Türkiye ilk sıradaki yerini korudu

Türkiye en yüksek altın rezervine sahip ülkeler arasında yerini korudu.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan rapora göre, Türkiye, bu yılın ilk çeyrek döneminde 12’nci sırada yer alırken, Türkiye’nin altın rezervleri 512,6 ton olarak açıklandı.

ABD 8.133,5 ton rezervle ilk sıradaki yer alırken, Almanya 3.362,4 ton ile ikinci sırada, IMF 2.814,0 ton ile üçüncü sırada bulunuyor. İlk üç sırada bir önceki döneme göre değişiklik olmadı.

 

foreks.com

DAHA FAZLA HABER OKU