ABD Dışişleri Bakanı Bliken: Türkiye ve ABD'nin tüm müttefikleri başka Rus silahı almaktan kaçınmalı

Blinken, ABD müttefiklerinin Rus silahları almaktan kaçınması gerektiğini aksi takdirde yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve S-400 füzeleri konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blinken dün yaptığı bir konuşmada, "Türkiye'nin veya diğer herhangi bir ABD müttefikinin ve ortağının, ek S-400'ler de dahil olmak üzere Rus silahları satın almaktan kaçınması da çok önemli" dedi.
 

thumbs_b_c_a4fe3d6f0ef9b59ec19a00dcb258da64.jpg
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken​​​​​​​ / Fotoğraf: AA


Blinken yaptırım yasası CAATSA'ya atıfta bulunarak, "Rus savunma kuruluşlarıyla yapılan önemli anlaşmalar yine CAATSA'ya tabi olabilir ve bu, mevcut durumda uygulanan yaptırımlardan ayrı ve bunlara ek olacak" ifadelerini kullandı.

ABD-Türkiye ilişkileri

ABD'nin eski başkanlarından Barrack Obama döneminde, Suriye'deki YPG güçlerine destek verilmesi Türkiye ve ABD arasında ilk sorun olarak baş göstermişti.

Suriye konusunda iki ülkenin bazı politikalarının da ters düşmesi söz konusu sorunları daha da büyüttü.

Türkiye'nin, PKK'nın bir uzantısı ve  terör örgütü olarak gördüğü YPG'ye, ABD tarafından verilen destek Trump döneminde de devam etmesine rağmen, söz konusu sorun iki ülke arasında net bir çözüme kavuşturulmadı.

Türkiye'nin,  Suriye konusundaki süreci başta Rusya ile İran olmak bazı AB ülkeleri sürdürmesi, "Avrasya Bloğu"na yaklaştığı iddiaları ve sonrasında Rusya'dan S-400 füzesi alması, ABD ile arasında daha büyük problemlere yol açtı.

Ayrıca Trump döneminde,  FETÖ liderinin Türkiye'nin taleplerine rağmen iade edilmemesi ve Rahip Brunson konusu iki ülke arasındaki krizi daha derinleştirdi. Trump'ın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine attığı tweetler de uluslararası gündemde çokca tartışıldı. 

Bu esnada döviz kurunun yükselmesi ile birlikte de Türkiye ekonomisinde sıkıntılar baş gösterdi.

Joe Biden'ın ABD Başkanlığı koltuğuna oturması sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl seyredeceği merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, resmi olarak galibiyetinin açıklamasından 3 gün sonra Biden'ı kutlaması dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki günlerde Biden dönemi için olumlu mesajlar vererek, Türkiye-ABD ilişkilerinin ilerletilmesini istediğini ifade etti.

23 Nisan'da Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla resmi bir görüşme gerçekleştirdi.

Hemen bir gün sonra ise Biden'ın, 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullanmasıyla birlikte Ankara'dan tepkiler yükseldi.

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin doğru yer ve zamanda soykırım ifadesine karşılık vereceğini söylemişti.

Blinken, Biden'ın Ermeni meselesine yaklaşımının biliniyor olduğunu ve soykırım ifadesini kullanmış olmasının sürpriz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Washington için kritik bir NATO müttefiki olduğunu tekrlayan Blinken iki ülkenin sorunlarını çözebileceklerini umduğunu belirtti.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU