Kalın’dan "soykırım" açıklaması: Farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır

"Yeri ve zamanı geldiğinde bu talihsiz ve haksız açıklamaya gerekli tepkiyi vereceğiz"

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin ilerleyen günlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915'te yaşananları "soykırım" olarak tanımladığı açıklamasına farklı şekillerde yanıt vereceğini açıkladı.

Reuters’a açıklama yapan Kalın, Biden'ın açıklamasına yönelik “Gelecek günlerde ve aylarda farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ankara'nın bu konuda ne tür adımlar atacağına dair detay vermeyen Kalın, "Yeri ve zamanı geldiğinde bu talihsiz ve haksız açıklamaya gerekli tepkiyi vereceğiz" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) bugün Biden'ın açıklamasına ilişkin açıklama yapacağını belirten Kalın, "Türklerin, atalarımız Osmanlıların soykırım yaptığını iddia etmek için tüm yaşananları bir kelimeye indirgeyip tek kelime ile kabul edilemez. Tarihsel gerçekler bu gerçeği desteklemiyor" ifadelerini kullandı.

ABD'li yetkililerin, söz konusu açıklamanın olası tazminat taleplerine dair herhangi bir yasal dayanak sunmayacağını Türkiye'ye söylediklerini kaydeden Kalın, "Tüm bunların tek bir kelimeye indirgenmesi ve Türklerin bunda dahli olduğunun, Osmanlı ecdadımızın soykırım eylemlerine dahli olduğunun ima edilmeye çalışılması korkunç, şoke edici. Bu, tarihi gerçeklerle de desteklenmiyor" ifadelerini kullandı.

Biden, 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU