Cami olması beklenen Kariye'de Alman hiphopçu klip çekmek istedi, önce izin verildi ardından iptal edildi

Hiphopçı Luciano, Kariye'de klip çekmek istedi. İzni koparan Luciano 40 kişilik ekibiyle Kariye'ye geldi. Klibi çekemeden mabetten ayrıldı

Fotoğraf: AA

Kariye, İstanbul'un en eski yapılarından biri. 

534 yılında manastır olarak inşa edilen, 1511'de Osmanlı Devleti'nin camiye çevirdiği tarihi mabet, 1945 yılında tıpkı Ayasofya gibi müze haline getirilmişti. 

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2020 Ağustos ayında Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Kariye’ye tekrar cami statüsü verildi. 

Kariye'nin geçen ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir cuma namazıyla tekrar ibadete açılması bekleniyordu ancak içindeki restorasyon çalışmalarının bitmemesi nedeniyle açılış ileri bir tarihe ertelendi. 

Bugün, sabah saatlerinde ise Kariye'nin önünde hummalı bir hazırlık vardı.

 

Kariye klip .jpeg
Bugün, (17 Nisan 2021) Kariye'ye gelen klip ekibi / Fotoğraf: Twitter (@SerenliMserenli)

 

Yaklaşık 40 kişiden oluşan bir "klip ekibi" sabah saatlerinde Kariye'ye geldi ve Alman hiphop şarkıcısı Luciano'nun bir şarkısı için klip çekmek için hazırlıklara başladı. Çevredekilerin Independent Türkçe'ye verdiği bilgilere göre ekibin içinde kadın dansçıların da vardı. 

Yaklaşık 2 buçuk saat süren hazırlıkların ardından Kariye'deki klip çekimi yarıda kaldı. Yetkililerin devreye girmesiyle cami olması beklenen Kariye'de hiphop klibi çekilmedi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, klip izninin kendileri tarafından verilmediğini belirtiyor. 

 

Luciano.jpeg

Klip için Kariye'ye gelen Alman hiphopçu Luciano


Yetkililerden alınan bilgiye göre, henüz cami yapılmayan Kariye'deki çalışmaları Diyanet, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Vakıflar Genel Müdürlüğü koordine ediyor. 3 farklı kurumun yetki sahibi olmasının ise "böyle aksaklıkları beraberinde getirdiği" belirtiliyor.

Kültür ve Turizm il Müdürlüğü ise, klip çekemeden Kariye'den ayrılan Luciano ve ekibine çalışmalarını yürütebilmeleri için İstanbul'da başka bir yer gösterdi. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU