Can Ataklı: Darbe soruşturmasına beni de tanık yazmışlar

"İşin altından yine ahaber çıktı. Yine aynı rezillik"

Fotoğraf: Twitter

Korkusuz yazarı Can Ataklı, YouTube’da yayınladığı bir video dolayısıyla 104 emekli amiralin yayınladığı bildirisi hakkında açılan davaya tanık olarak yazıldığını söyledi. Ataklı, davaya tanık olmasına sebep olan durumun, A Haber'in yaptığı doğru olmayan bir haber olduğunu ifade etti.

Ataklı, bugünkü köşe yazısında Ankara’dan bir telefon aldığını söyledi ve şunları anlattı:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan arıyorlarmış, başsavcı vekili görüşecekmiş. Savcı bey “Darbe direkten dönmüş galiba” başlıklı YouTube sohbetim nedeniyle tanık sıfatıyla ifademi almak istediğini belirtti. Ankara’ya gelip gelemeyeceğimi sordu, gelmemin mümkün olmadığını belirtince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazacağını ve ifademi talimatla aldırabileceğini söyledi. Anladığım kadarıyla amirallerle ilgili açılan davaya beni de tanık yazmışlar. Savcıya “Bilginiz olsun diye ifademde neler söyleyeceğimi hemen aktarabilir miyim?” diye sordum.

Olumlu karşılık verince şunu anlattım;

“Söz konusu video 12 dakika 32 saniyelik, benim iki gün arayla Youtube kanalımdan paylaştığım bir sohbet. Bu konuşmamda iktidarın darbe paranoyasının gerçek olabileceğini anlattım. Bizim bilmediğimiz şeylerin olabileceğini, Erdoğan’ın çok sıkı korunmasının, bulunduğu yerlerde ağır silahlar ve uçaksavarların da bulunmasının bu düşüncemi pekiştirdiğini gözlemlediğimi söyledim.”

Gelelim işin bana göre komik tarafına. Yine her zaman olduğu gibi birileri savcılığa benim bir cümlemi cımbızlayarak ihbarda bulunmuş. Konuşmamdaki “Bu arada aldığım bazı bilgilere göre bizim bilmediğimiz bir darbe girişimi bile olmuş olabilir” demiştim. Anladığım kadarıyla birileri savcıya sadece bu bilgiyi vermiş. Çünkü ben “12 dakika 32 saniyelik konuşma” deyince savcı şaşırdı ve “Bende o kadarı yok, bir bölüm var” dedi. Ben de “Konuşmam açık alanda duruyor arzu ederseniz tamamını izleyin” dedim. Telefonu kapattıktan sonra gerçeği  anladım.

Ataklı, soruşturma dahil olma sebebinin A Haber’de yayınlanan bir haber olduğunu şu ifadelerle aktardı:

Emekli amirallerin bildirisi ile ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beni “tanık sıfatıyla” aramasından sonra kendi kendime “Bu ne cevvaliyet acaba kim izledi de bu kanıya varıp savcıya haber verdi”  diye düşündüm. Çünkü bu ana kadar sohbeti izleyenlerin hiçbirinden bu tür bir yorum ya da değerlendirme almadım. (YouTube’un iyiliği herşeyi net olarak görebiliyorsunuz) Ama çok kısa sonra gerçeği öğrendim.

İşin altından yine ahaber çıktı. Yine aynı rezillik. Önceki gün kendi YouTube kanalıma bir sohbet yükledim. Burada iktidarın darbe paranoyasının gerçek de olabileceğini, çünkü ellerinde çok bilgi olduğunu, bir şeylerden korktuklarını sezdiğimi anlattım.

12 dakikalık bu konuşma içinden yine toplamı 1 dakikayı bile bulmayan iki, üç ayrı yerden cımbızlama yöntemi ile cümleler seçmişler ve “Can Ataklı itirafçı oldu, amirallerin darbe için işaret fişeği attığını söyledi” diye de haber yapmışlar. Dün darbeci dediler. AKP’lileri ve yancılarını saldılar üzerime. Bugün amiralleri ihbar ettiğimi söyleyip muhalif olanların beni lanetlemesine çabalıyorlar. Artık sıkıldım. Yaptığım konuşma ortada. Herkes dilediği an izleyebilir. Yetti ama bu ahlaksızlık.

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU