Brezilya'nın bazı kentlerinde ölümlerin sayısı doğumları aştı

Yarım milyonun üzerinde insanın yaşadığı 10 kentte ölüm oranlarının doğum oranlarını geçtiği belirtildi

Fotoğraf: AA

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Kovid 19 tedbirlerine karşı çıkması nedeniyle yeterli önlem alınamayan Brezilya'da, Rio de Janeiro şehrinde altı ay üst üste ölüm sayısı doğum sayısını geçti. Bu durum ülkedeki krizin ne kadar ağır olduğunu gösteren bir veri olarak değerlendiriliyor.

Rio de Janeiro'da mart ayında 36 bin 437 kişi öldü, bu 32 bin 60 olarak kaydedilen doğum verisinden yüzde 16 daha yüksek. Rio de Janeiro, bu açıdan tek şehir değil.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; nüfusu yarım milyonun üzerinde olan 10 kentte daha doğumlardan daha çok ölüm kaydedildi. CNN'in haberinde bu sayılar, Brezilya'nın salgınla olan mücadelesinde federal ve yerel yetkililerin başarısız olduğunu gösteren işaretlerden biri olarak değerlendiriliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülkenin Sağlık Bakanlığı verilerine göre 27 eyalette yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'nin üzerinde. Şimdiye kadar ülke nüfusunun yüzde 3'üne tekabül eden 6,3 milyon kişi korona virüsü aşısı yaptırdı. Ancak özellikle ilk dozu yaptırdığı halde ikinci dozu olmayanların sayısı yüksek.

21,1 milyon kişiden 1,5 milyonu ikinci doz aşısını olmaya gitmedi. Brezilya basınına göre kamuda ikinci dozun önemine dair kafa karışıklığı var, aynı zamanda düşük gelir grubundaki vatandaşların aşılama merkezlerine gitmekte zorluk yaşadığı aktarılıyor. Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre ülkede geçtiğimiz ay 77 bin 515 kişi korona virüsü nedeniyle öldü, iki milyon yeni vaka kaydedildi.

 

 

 

 

 

BBC Türkçe, CNN, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU