İspanya yüzerken ve güneşlenirken maske takmayı öngören kuraldan vazgeçti

Geçen hafta yürürlüğe giren yasa şimdi değiştirildi

Barselona'da bir plajda çocuklara sörf eğitimi verilirken (Reuters)

İspanya geniş çaplı tepkilerin ardından güneşlenirken ve yüzerken maske takılmasına dair kuralları geri çekti.

Geçen hafta yürürlüğe sokulan yasa, tüm turist ve yerlilerin sahiller de dahil olmak üzere açık havadaki kamusal alanlarda sürekli olarak maske takmasını gerektiriyordu.

Yasanın tüm kamusal alanlarda geçerli olması amaçlanıyordu, bu da kumsalda güneşlenirken veya denizde yüzerken maske takmak gerektiği anlamına geliyordu.

Şimdi İspanyol sağlık yetkilileri kuralları netleştirdi. Görüşmelerin ardından insanların plajda güneşlenirken veya yüzerken maskelerini çıkarmasına izin verileceğini aktaran bir açıklama yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada maskelerin “bir kişi belirli bir yerde kaldığında ve kendi hanesinden olmayan kişilerle arasındaki en az 1,5 metrelik mesafeyi koruduğu sürece” çıkarılabileceği söylendi.

Maskeler sosyal mesafe kurallarına uyulduğu sürece denizde, yüzme havuzlarında, nehirlerde, baraj göllerinde ve göllerde yüzerken de çıkarılabilir.

Bununla birlikte, sahil boyunca yürüyen herkesin maske takması gerekiyor.

“Yemek ve içmek için gerekli anlar” hariç bar ve restoranlarda içeride ve dışarıda maske takılması gerekiyor.

Yasa geçen hafta yürürlüğe girdiğinde İspanya'nın turizm sektörünü temsil eden Exceltur organizasyonunun başkan yardımcısı José Luis Zoreda, İspanyol gazetesi El País'e verdiği demeçte "Binlerce iş ve işletme tehlikedeyken çok büyük sıkıntı yaşıyoruz ve şimdi sahilleri açık hava sahra hastanelerine dönüştürmek istiyorlar" ifadelerini kullanmıştı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU