Uzmanlardan uyarı: Türkiye'de mutasyonun etkisiyle yoğun bakıma daha ağır hastalar yatıyor

Ülkedeki artan vakalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, mutasyonlu virüsün hastaların durumunu daha ağırlaştırdığını belirterek, "Mutasyonlu virüs daha çok organ tahribatına yol açıyor" dedi

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yayınladığı illere göre haftalık vaka dağılımının ardından, uzman isimler durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre; Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel ağır hasta sayısının arttığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

Mutasyonun etkisiyle artık yoğun bakıma daha ağır hastalar yatıyor. Mutasyonlu virüs daha çok organ tahribatına yol açıyor. Aşılanan kesim çıktığında, 50-65 yaş arasında daha çok hasta geliyor. Eskiden virüs daha yavaş bulaşıyordu. Şimdi daha hızlı bulaşıyor. Bu nedenle 'Bir dakikada bulaşıyor' diyorum. Bunu dememin sebebi, virüsün bulaştırıcılığının artmasının tanımını yapıyorum. Bu bir betimleme. Ramazan ayında gerekli tedbirler alınacak ama o zamana kadar bir hafta 10 günlük süre var. Bu sürede vakaların artış hızı böyle devam ederse, kaotik bir ortam oluşacak.

"Kalabalık ortamlarda çift maske takmak gerekiyor"

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da mutasyon virüs konusunda uyardı.

"Vakaların bu denli arttığı, mutant virüsün yüzde 75 olduğu yerde başta fiziksel mesafeye dikkat etmek şart" diye İlhan şöyle devam etti:

Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli ancak kalabalık ortamlarda (toplu taşıma gibi) çift maske takmak, oradan ayrıldıktan sonra da üstteki maskeyi çıkarıp atmak gerekiyor. Mutant virüs nedeniyle daha kısa sürede bulaş söz konusu olabiliyor. Bu nedenle kapalı mekanlarda bir arada olunan zaman kısaltılmalı. Sırası gelen vatandaşların aşı olmaları da doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU