“Yatırsınlar artık perişanım” diye sitem eden Aslı Özkısırlar hayatını kaybetti… Kılıçdaroğlu tepki gösterdi, Sağlık Müdürlüğü “yatakla ilgisi yok” açıklaması yaptı

Özkısırlar, 31 Mart’ta bir arkadaşına hastalığını anlatırken “Yatırsınlar artık perişanım” dedi

Fotoğraf: Twitter

İzmir’de akciğer rahatsızlığının tedavisi için hastanelerde yatak bulamadığını Twitter hesabından paylaşan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da sitem eden Aslı Özkısırlar hayatını kaybetti.

Özkısırlar’ın 31 Mart’taki bir paylaşımında, “Yatırsınlar artık perişanım” dediği görüldü.

Ölüm haberinin ardından sosyal medyada #Aslıölmediöldürüldü etiketi ile tepki gösterildi.

Kılıçdaroğlu: Çok öfkeliyim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da paylaştığı video mesajda, “Zulme, ancak paslı vicdanlar razı olur” dedi.

“Gerçekten çok öfkeliyim. Hastanelerde boş yatak yok diye gencecik bir kadın hayatını kaybetti” diyen CHP lideri, “Aslı’yı boş yatak yok diye ölüme gönderenler le Adana’daki sahra hastanesini mühürleyenler aynı kafadalar” tepkisini gösterdi.  

İzmir Sağlık Müdürlüğü: Hastamızın kaybedilmesinin yatak bulunmaması ile bir ilgisi yok

İzmir Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Özkısırlar’ın 10 yıldır "Relapsing polikondrit" ve "Cogan sendromu" ön tanısıyla takip edildiğini "abdominal aorta anevrizması" ve "trombüs" nedeniyle daha önce anjiografi yapıldığı ve stent takıldığı ifade etti.

Özkısırlar’ın 10 Mart 2021'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğine başvurduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından acil bir durum olmadığı gerekçesiyle COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.

Hastanın 31 Mart 2021'de bulantı, kusma ve çarpıntı şikayetleriyle 112 Acil Servis ambulansıyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır.

Hastanın 1 Nisan perşembe günü "Cogan sendromu+ Pulmoner ödem" tanısıyla entübe edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 2 Nisan 2021'de hayatını kaybetmiştir. İmmunosupresif tedavi almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU