Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye tepki, siyasi parti liderleri ve STK’lara çağrı: Mücadele etmek hepimiz asli görevi

Davutoğlu, MHP liderinin kullandığı ifadeleri “demokrasiye vurulabilecek en büyük darbe” sözleriyle niteledi

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması artık ertelenemez bir hedef olmalı” sözlerine tepki gösterdi.

Davutoğlu, “Anayasa Mahkemesi gibi demokratik hukuk devletinin asli bir kurumunu, beğenmediği bir karar sebebiyle ‘Kapanması gereken bir kurum’ olarak ilan etmek, demokrasiye vurulabilecek en büyük darbedir” dedi.

Siyasi parti liderleri ve sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunan Davutoğlu sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, “Kütahya’da 1. Olağan Kongremizi yaparken haberlere koalisyon hükümetinin küçük ortağının lideri Sayın Bahçeli’nin ‘Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması artık ertelenemez bir hedeftir’ şeklinde açıklaması düştü. Demokrasi kurumlar üzerine inşa edilir. Kurumların yıpratılması, üzerine inşa edilen binanın da yıpratılması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“Nereye gidiyoruz?”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken TBMM ciddi bir itibar ve işlev krizi yaşamıştı. Son olarak Merkez Bankası da ekonominin ana kurumu olarak ciddi bir yıpranma sürecine girdi. Şimdi demokratik hukuk devletinin en temel kurumu olan Anayasa Mahkemesi’ne dönük olarak kullanılan bu ifadeler haklı olarak milletimizi hem kaygılandırmış hem hepimize şu soruyu sorma ihtiyacı hissettirmiştir” diyen Gelecek Partisi lideri, “Nereye gidiyoruz?” diye sordu.

Davutoğlu şöyle devam etti:

Anayasa Mahkemesi gibi demokratik hukuk devletinin asli bir kurumunu, beğenmediği bir karar sebebiyle “Kapanması gereken bir kurum” olarak ilan etmek, demokrasiye vurulabilecek en büyük darbedir. Aynı Anayasa Mahkemesi’nin daha önce milletvekilliği üyeliğinin düşmesi konusunda aldığı karara ses çıkarmayıp parti kapatmayla ilgili aldığı karar konusunda böyle bir tavır sergilenmesi, bundan sonra Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararların seçici bir şekilde Anayasa Mahkemesi’ne karşı kullanılacağı sonucunu beraberinde getirmektedir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Siyasi parti ve STK’lara çağrı

“Türk demokrasisi için kaygı duyan bütün siyasi parti liderlerine, sivil toplum kuruluşlarına ama en başta da koalisyonun büyük ortağı olan AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’a sesleniyorum; bu konudaki tutumunuz nedir? Açık ve net olarak ifade edin” diyen Davutoğlu şunları kaydetti:

Anayasa Mahkemesi eğer böyle bir baskı altında karar alacak olursa Türkiye’de hukukun yıpranması sonucunu beraberinde görürüz. Bütün siyasi parti liderlerine çağrım bir an önce bu konuda ortak ve net bir tavır sergilemeleri, bütün sivil toplum kuruluşlarına çağrım ise Türk demokrasisini koruyabilmek için Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere demokratik hukuk devleti kurumlarına sahip çıkmaktır. Aksi takdirde hiçbirimizin tasvip etmeyeceği bir süreç bizi demokrasinin tümüyle göz ardı edildiği otoriter bir rejime götürür ki, buna karşı mücadele etmek hepimiz için asli bir görevdir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU