Reuters'tan Naci Ağbal iddiası: "Kayıp rezerv" ile ilgili araştırma yapması Cumhurbaşkanlığı'nda rahatsızlık yarattı

Reuters'ta yer alan bir habere göre, Ağbal'ın aldığı bazı kararlar ve ekonomi politikalarına karşı takındığı farklı tutum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkatini çekti

Fotoğraf: AA

Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı görevine atandıktan sadece dört ay sonra Naci Ağbal'ın görevden alınmasında,  AKP ve cumhurbaşkanlığı sarayı içindeki tarafların rol oynadığı ve Ağbal'ın görevden alınmadan iki gün önce yaptığı son faiz artırımının "bardağı taşıran son damla" olduğu öne sürüldü.

Reuters'ın AK Parti ve hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, görevden alınmadan saatler önce 19 Mart'ta TCMB'deki makamında çalışan Ağbal, görevden alınmayı beklemiyordu.

Üst düzey hükümet ve merkez bankası yetkilileri Ağbal'ın TCMB başkanlığına hızla yükselişi ve görevden hızla alınmasında ekonomi politikalarına karşı takındığı farklı tutumun ve Erdoğan'ın damadı ve önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a karşı tehdit olarak görülmesinin etkili olduğunu belirttiler.

Adının açıklanmasını istemeyen üç kaynak, Ağbal'ın 2019'da Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye bakanlığı döneminde başlayan ve ülkenin döviz rezervlerinde yaklaşık 130 milyar dolar kayba neden olan döviz satışı ile TL'nin değerinin korunması politikasını inceleme kararının Şubat ayında Erdoğan'ın dikkatini çektiğini ve Cumhurbaşkanlığında rahatsızlık yarattığını belirttiler.

Kaynaklardan biri, "Bunun rahatsızlığı oluştu mu? Evet bence oluştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bu etkili konulardan biriydi" ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin doğrudan bilgisi olan diğer bir kaynak "Bildiğim kadarıyla araştırma konuları belli aşamaya gelmişti ve oradan bir soruşturma çıkabilirdi" dedi.

Erdoğan'ın Albayrak'ın arkasında durduğunu art arda beyan ettiği ve damadının hükümete geri döneceğine yönelik söylentilerin arttığı bir dönemde bu hassas incelemeye dair duyumlar cumhurbaşkanının kulağına geldi.

Ağbal ve Albayrak'ın, analistlerin gittikçe daha otoriter ve fevri olarak tanımladığı Erdoğan'ın başkanlığında 20 yıldır iktidarda olan AKP içindeki iki farklı kanadı yansıttığı düşünülüyor.

"Gölge düştü"

Kaynaklardan biri, Ağbal'ın üzerine ilk gölgenin 24 Şubat'ta bankaların TCMB'de tutmaları gereken zorunlu karşılıklara 200 baz puan artiş yaptığı düzenleme sonrasında düştüğü bilgisini verdi. Bu adım Erdoğan tarafından örtülü faiz artırımı olarak yorumlandı.

Aynı gün, Erdoğan AKP üyelerine Albayrak döneminde gerileyen TCMB döviz rezervlerinin ekonominin salgından toparlanmasına yardımcı olmak için azaltıldığını belirtti.

Kamu bankaları aracılığıyla 130 milyar dolar satışı TCMB'nin swap işlemleri tarafından desteklendi ve bir finansal kriz karşısında tampon niteliğinde olduğu düşünülen ülkenin net döviz rezervleri yüzde 75 azaldı.

Bazı üst düzey hükümet ve parti yetkilileri Albayrak'ı muhalefetin eleştirilerine karşı savunurken, Ağbal bu konuda yorum yapmaktan kaçınarak rezervleri yeniden artırma sözü verdi.

TCMB'ye yakın bir kaynak, "Ağbal, kendinden önceki döviz rezervi harcama politikası nedeniyle yaptıkları işlere gölge düşmesinden memnun değildi" bilgisini verdi.

Ağbal'ın kısa görev süresi boyunca yüzde 24 değer kazanan TL, Erdoğan'ın Albayrak'ın politikalarını savunmasıyla tekrar değer kaybetmeye başladı. TL, Ağbal'ın faiz oranlarını 18 Mart'ta 200 baz puan artırmasının ardından yüzde 4 değer kazandı ancak iki gün sonra Ağbal'ın kovulmasıyla yüzde 13 değer kaybetti.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU