Enver Aysever, Tunç Soyer'e dava açacağını açıkladı: Olumsuz algının sorumlusudur

CHP'li belediyelerden yüksek ücretli ihale aldığı iddialarıyla gündeme gelen Aysever, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Soyer'in bu konuda sessiz kaldığın öne sürerek, dava açacağını duyurdu

Fotoğraf: Twitter

Son günlerde CHP'li belediyelerden yüksek ücretli ihale aldığı iddialarıyla ile gündeme gelen Gazeteci-yazar Enver Aysever, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e dava açacağını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aysever, "Hakikat hukuk yoluyla açığa çıkacaktır" dedi.

"İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 'kişiye özel ihale' adlı haberlere yönelik tutumu nedeniyle dava açacağımı kamuoyu ile paylaşmak isterim" ifadelerini kullanan Aysever, Soyer'e yaptığı  ısrarlı çağrılarının yanıt alamadığı için bu yola başvurmak zorunda kaldığını söyledi.

Sorduğu soruların yanıt bulması gerektiğini ifade eden Aysever şunları kaydetti:

Söz konusu atölye çalışması ile ilgili ihale kararını kim aldı? İhalenin kişiye özel şekilde algılanmasına neden olacak biçimde kaleme alınmasına kim izin verdi? Dokuz ay sürece olan çalışmanın ayrıntıları neden belirtilmedi? Alınacak ücretin aylık olacağı neden açıkça yazılmadı? İhaleye hangi firmalar katıldı, kazanan firmanın konusu nedir? İhaleye katılan firmalar hangi teklifleri sundu? Eğer ihale yasalsa neden iptal edildi ve ortada bir suç varamış, kanun dışılık söz konusuymuş izlenimi yaratıldı? Sayın Soyer ihale ile benim uzaktan yakından ilgim olmadığını bildiği halde neden bunu toplumla paylaşmadı? Eğer bu türden başka ihaleler yaptıysa onlar da iptal edildi mi?

Tüm bu soruları mahkeme kanalıyla soracağız ve yanıtlarını resmi kanallardan edinip toplumla paylaşacağız. Benim gibi yaşamını alınteri ile kazanmış, emek mücadelesine vermiş birinin bu iftiralara, karalamalara katlanması, boyun eğmesi söz konusu değildir. Sessiz kalarak bu izlenimi yaratan Soyer yazık ki olumsuz algının sorumlusudur.

Aysever ayrıca, konuya ilişkin YouTube hesabında da açıklama yapacağını ve Cumhuriyet Gazetesi'nin kendisi hakkında aldığı kararla ilgili görüşlerini de paylaşacağını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Aysever'in, İzmir Büyükşehir ile Mersin ve Mudanya belediyelerinden, etkinlik ve kurslar için yüksek ücretler aldığı iddia edilmişti.

Sosyal medyada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Aysever'e 238 bin TL ödediği ileri sürülmüş, Aysever ise 9 ay için 90 bin TL'ye anlaştıklarını söylemişti.

Belediyeden yapılan açıklamada anlaşmanın ‘pandemi koşullarına uygun şekilde revize edildiği’ kaydedilirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'kamuoyunda oluşan hassasiyete kayıtsız kalamayacağını' belirterek, anlaşmanın iptali için talimat verdiğini duyurmuştu.

Cumhuriyet gazetesi ise bu süreçte, köşe yazarlığı yapan Aysever ile yollarını ayırdıklarını duyurmuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU