Fransa Milli Takımı'nın eski futbolcusu Lilian Thuram: İnsan ırkçı doğmaz, ırkçı olur

Dünyaca ünlü eski futbolcu Lilian Thuram, ırkçılığın sadece kınanmasının yeterli olmadığına ve insanların bu konuda eğitilmesi gerektiğine inandğını belirterek, "İnsan ırkçı doğmaz, ırkçı olur" dedi

Lilian Thuram / Fotoğraf: Reuters

Monaco, Juventus ve Barcelona gibi kulüplerde oynayan eski futbolcu Lilian Thuram, İstanbul'daki Saint Benoit ve Pierre Loti liselerinden öğrencilerin katıldığı bir Zoom toplantısında, futbolu bıraktıktan sonra kurduğu Lilian Thuram Vakfı ve ırkçılıkla mücadele için neler yapılabileceği hakkında konuştu. 

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre; Avrupa genelindeki öğrencileri içeren Erasmus programı çerçevesindeki "EMICE+" projesi kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Thuram, futbol sahasının içinde ve dışında karşılaştığı ırkçılıkları da anlattı.

Fransa'nın eski bir sömürgesi olan Guadeloupe'de doğan ve Fransa Milli Takımı'nın 1998 Dünya Kupası ve EURO 2000 şampiyonluklarında önemli pay sahibi isimlerinden olan Thuram, ırkçılıkla daha küçük bir çocukken karşılaştığını söyledi:

Bir gün okulda biri bana 'Pis siyah' diye seslendi... Ne demek istediğini anlamadım. Anneme anlattığımda, bana bunun 'Öyle kabullenmemiz gereken bir durum olduğunu ve değişmeyeceğini' söyledi. Bunun en iyi cevap olduğunu sanmıyorum.

Bir şeyleri değiştirmenin hayatta mümkün olduğunu düşünen 49 yaşındaki eski futbolcu, ırkçılığı "insanlara derilerinin rengine göre roller yükleyen bir hiyerarşi" olarak nitelendirdi.

Bu sınıflandırmayı futbolculuğunun ilk yıllarında kendisinin de tecrübe ettiğini söyleyen Thuram, şu ifadelerikullandı:

Antrenörlerden sık sık şunu duyardım: Siyah bir oyuncu idmanlarda yeterince sıkı çalışmıyorsa, bunun nedeni siyah oyuncuların tembel olmasıydı. Ya da siyah oyuncuların, derilerinin renginden ötürü belli fiziksel özellikleri olduğu söylenirdi: Fiziki olarak güçlülerse, çok çalıştıklarından ya da başarma azimleri olduğundan değil, sırf siyah oldukları için böylelerdi... Birçok klişe vardı. Bazıları 'olumluydu' ama yine de klişeydi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Irkçılığa maruz kalsın ya da kalmasın tüm oyuncuların bunun kötü bir şey olduğunu anladığını düşünüyorum"

Aktif futbolculuk kariyerinde soyunma odasında hiçbir ırkçılıkla karşılaşmadığını belirten Thuram, "Profesyonel futbolculukta, takım arkadaşlarınızla çok fazla vakit geçiriyorsunuz ve hepinizin hedefi aynı. O yüzden bazı ön yargılar olsa bile, bunların araya girmesine izin verilmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'da oynadığı dönemde tribünlerde maymun sesi çıkaran taraftarlar olduğunu söyleyen Thuram, şöyle konuştu:

Soyunma odasına gittim. Kızmıştım. Takım arkadaşlarım ciddiye almamam gerektiğini söylüyordu. Neden öyle yaptıklarını anlıyorum. Beni korumak istiyorlardı. Ama artık günümüzde ırkçılığa maruz kalmış olsun ya da olmasın tüm oyuncuların bunun gerçekten kötü bir şey olduğunu ve sona ermesi gerektiğini anladığını düşünüyorum.

Irkçılığın sadece kınanmasının yeterli olmadığına ve insanların bu konuda eğitilmesi gerektiğine inanan Thuram, 2008 yılında futbolu bıraktıktan sonra Lilian Thuram Vakfı'nı kurdu.

Thuram, ırkçılık tarihini bilmenin önemine vurgu yaparak, "Maalesef okullarda gerçek anlamda öğretilmiyor. İşte ben de bu yüzden 'İnsanlar ırkçı doğmaz, ırkçı olur' diyorum. Bilmeden şartlanıyorlar" dedi.

"Sektör, sorunları göz ardı ederek oyunun devam etmesini dikte ediyor"

Son dönemde ırkçılığa karşı belli bir ilerleme kaydedildiği görüşünü savunan Thuram, bunu desteklemek için PSG-Başakşehir arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçında yaşanan ırkçılık karşısındaki ortak duruşu örnek gösterdi.

Thuram, İstanbul temsilcisinin Kamerunlu antrenörü Pierre Webo'ya yönelik ırkçılık üzerine gösterilen tepkiyi hatırlattı:

Herkes hep birlikte sahayı terk etti. Bu umut verici bir mesajdı. Bazen oyunun durması gerekir. Futbolu yöneten kurumlar her zaman durmasından yana değil. Neticede futbol bir sektör. Ve sektör, sorunları göz ardı ederek oyunun devam etmesini dikte ediyor.

 

 

"Oğlumun bunu yaptığını görünce, ilk düşüncem şu oldu: O artık büyümüş"

Lilian Thuram'ın kendisi gibi futbolcu olan oğlu Marcus Thuram, Bundesliga ekibi Borussia Mönchengladbach'da oynuyor. 

Fransa Milli Takımı'nda da forma giyen 23 yaşındaki Marcus Thuram, 31 Mayıs 2020'deki Borussia Mönchengladbach-Union Berlin maçında attığı golden sonra ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için diz çökme hareketini yapmıştı.

 

 

Lilian Thuram, oğlunun bu hareketini görünce neler hissettiğini şöyle ifade etti:

Oğlumun bunu yaptığını görünce, ilk düşüncem şu oldu: O artık büyümüş.

Thuram, kurduğu vakfın geleceğine dair beklentilerinin ne olduğunu soran bir öğrenciye ise şu yanıtı verdi:

Artık ihtiyaç duyulmadığı için var olmaması.

Lilian Thuram kimdir?

Guadeloupe asıllı Fransız eski futbolcu Lilian Thuram, 1 Ocak 1972'de doğdu.

Portugais de Fontainebleau, Racing Club de Fontainebleau, L'Union Sportive de Melun gibi kulüplerde ilk olarak futbola başlayan ve sonrasında Monaco altyapısına transfer edilen Thuram, ilk profesyonel sözleşmesini 1990'da yine kırmızı-beyazlı ekiple imzaladı.

1996'da İtalya'nın Parma takımına transfer olan Fransız futbolcu, 2001'de 36 milyon 150 bin euro bedelle Juventus'un yolunu tuttu.

Juventus'taki başarılı performansını sürdüren Thuram, 2006'da Barcelona ile anlaştı.

Fransız eski oyuncu, tarihler 1 Temmuz 2008'de aktif futbolculuk kariyerini noktaladı.

Barcelona ile 1 kez İspanya Süper Kupa zaferi elde eden Thuram, Juventus'da 2 Serie A ve 1 İtalya Süper Kupa zaferi elde etti.

Başarılı futbolcu, 1998'de Fransa ile Dünya Kupası, 2000'de de Avrupa Şampiyonu oldu.

 

Independent Türkçe, DW Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU