Filistin’de Noel tartışması büyüdü: El Fetih “İsa ilk Filistinliydi” diyor, Hamas Noel’i kutlamanın yasak olduğunu söylüyor  

Filistin'de Gazze Şeridi'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas ile Batı Şeria'yı yöneten El Fetih, Noel konusunda farklı görüşlere sahip. El Fetih, “İsa ilk Filistinliydi” derken, Hamas ‘Noel kutlamanın yasak olduğunda’ ısrarcı  

Fotoğraf: AA

Filistin'de Hamas ile El Fetih, pek çok konuda olduğu gibi Noel mevzuunda da farklı görüşlere sahip. Şalom gazetesinde yer alan bir habere göre El Fetih, “İsa ilk Filistinliydi” derken, Hamas "Noel kutlamanın yasak olduğunu" söylüyor. Gazze’de yaşayan Hristiyanları uyaran Hamas üyeleri, Hz. İsa’nın doğumunu simgeleyen Noel’i ve yılbaşını kutlamanın yasak olduğunu öne sürüyor. 

Batı Şeria’da Noel kutlaması

İsrail işgali altında olan ve El Fetih tarafından yönetilen Batı Şeria’nın güneyindeki Beytüllahim'de Noel kutlamaları yapıldı. Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan ve Hristiyanların en önemli kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen Doğuş (Mehd) Kilisesi’ndeki ayine, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da katıldı.

 
Filistinli Noel Babalar Kudüs’e giremedi

Beytüllahim şehrindeki Noel kutlamalarına katılan ve "Noel Baba" kıyafetleri giyen bazı Filistinli Hristiyanlar ise hem Müslümanlar hem Yahudilerde olduğu gibi kendileri için de en kutsal kentlerden biri sayılan Kudüs'e yine alınmadı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Doğu Kudüs kırsalındaki Han el-Ahmer’de bir ilk

İsrail'in yıkım kararı ile dünya gündemine taşınan işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kırsalında yer alan ve Filistinli bedevilerin yaşadığı Han el-Ahmer bölgesinde ilk kez bir Noel ağacı süslenerek aydınlatıldı.

 

 

Gazze’de Noel ayini

Gazze’deki Latin Katolik Kilisesi de Hristiyan Filistinlilerin Noel ayinine katıldığı bir diğer noktaydı.

Özel izin dışında Kudüs’e geçiş yasak

Batı Şeria’daki Filistinli Hristiyanlar da Müslüman Filistinliler gibi özel izinler dışında Kudüs’e giremiyor.

Dünya çapında 500 bin Hristiyan Filistinli yaşarken, bu kişilerin 3 bini Gazze Şeridi’nde bulunuyor. İsrail, Gazze'deki Filistinlilerden yaklaşık 650’sinin, Batı Şeria’nın Beytüllahim kentine ve Kudüs’e gidip 24 Aralık’taki Noel kutlamalarına katılmalarına izin veriliyor. 

Filistin Resmi İstatistik Dairesi, Batı Şeria’da 46 binden fazla Filistinli Hristiyanın yaşadığını ve bu rakamın, toplam nüfusun yüzde 2’sine tekabül ettiğini kaydediyor.


  


 

DAHA FAZLA HABER OKU